Zengin bir coğrafyaya ev sahipliği yapan Türkiye, dört bir yanı adeta cennetten kopan bir parça olarak nitelendirilir. Bu sözün ne denli doğru olduğunu kanıtlar pek çok turizm destinasyonu kendini gösterir. Yaz ve kış turizminin yoğun oranlarda yaşandığı Türkiye, sahip olduğu güzellikler neticesinde dünyanın dört bir yanından da büyük bir rağbet görür.

Muhteşem güzelliğe sahip koyları ve plajları ile sezonu en güzel şekilde geçiren Anadolu, aynı zamanda kış turizmi ile de adından sıklıkla bahsettirir. Bunların arasında ilk sıralarda gelen lokasyon ise Ilgaz Dağıdır.

İlkokulda sıklıkla duyduğunuz şarkıların ve şiirlerin ana teması olan Ilgaz Dağı Milli Parkı, ülkemizde kış sezonunun açılması ile beraber hareketlilik kazanır. Tam anlamıyla bir doğa harikası olan bölge, bunun yanı sıra yaz aylarında da bölge halkı tarafından sıklıkla tercih edilen bir yayla olarak ziyarete açıktır.

Anadolu'nun Yüce Dağı 'Ilgaz'

Anadolu’nun Yüce Dağı ‘Ilgaz’

Kastamonu ve Çankırı arasında sınır noktası olan Ilgaz, oldukça köklü bir kış turizmi olması ile beraber birçok doğa sporuna da ev sahipliği yapar. Etrafı geniş bir yaşam alanı haline çevrilen bölge, konaklama açısından da ziyaretçilerine çeşitli tercihler sunar. Tesise ait yüksek kapasiteli bir otelde konaklayabileceğiniz gibi aynı zamanda bölgenin otantik havasını muhafaza eden konaklama şekillerini de tercih edebilirsiniz. Muazzam kar manzaralarına karşı sıcacık şöminenizin başında şarabını veya kahvenizi yudumlayabilir, aynı zamanda bölgenin hoş lezzetlerinin de tadına bakabilirsiniz.

Kayak mevsimin en güzel pistleri arasında ilk sıralarda gelen Ilgaz Dağı, her mevsim sahip olduğu değerlerin hakkını verir. Aralık ayında rağbet görmeye başlanan bölge, mayıs ortalarına kadar giden uzun bir sezona sahiptir. 12 kilometreyi bulan uzun pistlerinde kar kalınlığı 50 ve 200 santimetre arasında değişiklik gösterir. 1800 ve 2000 metre arasında yükseklik gösteren bölge telesiyej ve teleski sistemine de sahiptir.

Karadeniz’in muazzam manzaraları eşlinde harika bir kayak deneyimi keyfi sunan Ilgaz Dağı Milli Parkı rekreasyon kaynak değerleri ile de tam bir cazibe merkezidir. Ülkemiz sınırlarında doğa koruma alanları içinde yerini alan bölge, aynı zamanda doğal güzelliğinin yanı sıra kültürel değerlerin birleşmesi ile de oldukça hoş bir atmosfer sunan. Anadolu toprakları üzerinde gastronomi alanında marka şehir olan Kastamonu’nun lezzetleri karşısında mükemmel bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.