İstanbul’un en popüler turizm destinasyonlarından olan Prens Adaları eşsiz doğasıyla yerli ve yabancı turistlerin her mevsim ilgi odağı olan yerlerden biri. Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada’ya her yıl binlerce turist akın etmektedir.

Asaf Aile Plajı'nda Yüzmenin KeyfiPrens Adaları’nın temiz havası, yeşilliği ve manzarasının güzelliği açısından en çok ilgi gören adası ise Heybeliada’dır. Heybeliada Yunanca Halki olarak eski tarihlerde anılmaktaydı. Halki “bakır” anlamına gelmektedir. Burada gezip görebileceğiniz tarihi, kültürel bir çok yer bulunuyor. Begovilli, yaseminli, rengarenk çiçeklerle donatılmış evleri ve bahçeleriyle süslenmiş Rum evleriyle ünlüdür. Heybeliada denince akla serin mavi denizi gelir. Şehir dışında tatile gidemeyenler için en iyi alternatiflerden biri olan Heybeliada’da denize girip, yüzebileceğiniz bir çok plaj bulunuyor. Bunlardan biride Asaf Aile Plajı’dır.

Asaf Aile Plajı geçtiğimiz yıllarda ücretli olarak hizmet veriyordu bugünlerde ise ücretsiz hizmet sunuyor çünkü yapılanma aşamasında. Plaja ince, sarı kum dökülmüş, şezlong ve duş gibi ihtiyaçlarda ücret alınmıyor. Plajın denizi temiz, dalgalı ve derin o yüzden dalmayı seviyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Denizin dibi ise kumdan oluşuyor. Zaman zaman taşlık alanlarda bulunuyor. Plaja ait restoranda yeme-içme ihtiyacınızı rahatlıkla giderebilirsiniz.

Plajda güneşlenirken gelip-giden tekneleri, yatları, motorları izleyebilirsiniz. Plajın havası saat üçten sonra rüzgar sayesinde serinletiyor ancak bu durum bronzlaşmanıza engel değil. Plajda yüzüp, güneşlendikten sonra dönüşte adanın iskelesinde sıralanmış olan restoranlarda akşam yemeğinizi, güneşin batışını izleyerek yiyebilirsiniz.

Heybeliada’ya gelmek için Bostancı, Kadıköy, Beşiktaş, Yeşilköy iskelesini kullanabilirsiniz. Şehirhatlarında Eminönü seferleri yapılmamaktadır. Bu nedenle Sirkeci’de bulunan İdo seferlerinin gerçekleştirildiği Mavi Marmara motorlarına binerek Heybeliaada’ya gelebilirsiniz. Bu arada bilet fiyatları ise 10 TL.

Buraya gelmişken 1500 yılında yapılan Uçurum Manastırı olarak da bilinen Aya Yorgi Manastırı’nı görebilirsiniz. Bunun yanı sıra 9.yüzyılda yapılmış olan Heybeliada Ruhban Okulu’nu da gidebilirsiniz. Günümüzde okul kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Aya Nikola Kilisesi, Beth Yaakov Sinagogu’nu ve 1930 yılında yapılmış olan camiyi de görebilirsiniz.