Aspendos Antik Tiyatrosu Antalya’da yer alan bir antik kent içinde bulunmaktadır. Burası Serik ilçesi sınırlarındadır. Tiyatro, Aspendos Antik Kenti’nin en önemi yapısıdır.
Tiyatro ilk olarak M.Ö. 10. Yüzyılda Akalar tarafından kurulmuştur daha sonra M.S.2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiştir.

Tiyatro günümüze kadar ulaşmış ve en iyi korunan tiyatrolar arasında yer alır. Açık hava tiyatrosu olarak dünya üzerindeki en iyi örneklerdendir. Tiyatronun mimarı ise Aspendos’lu Theodoros’un oğlu Zenon’dur. Tiyatro o dönemde kentin imparatoru ve ailesi için yapılmıştır. Günümüzde tiyatro çeşitli kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği tiyatroyu mutlaka görmelisiniz.

Dünyanın En Görkemli Antik Tiyatrosu Aspendos

Dünyanın En Görkemli Antik Tiyatrosu Aspendos

Tiyatro mimari özelliğiyle değil aynı zamanda hikayesiyle de dikkat çekmektedir. Etkileyici bir geçmişi vardır. Aspendos’un dünyalar güzeli bir kızı vardır. Kral, kızını evlendirmek ister ancak kızını kimseye layık göremez. Bu yüzden bir karar alır ve kenti için en hayırlı işi yapanı kızıyla evlendireceğini bildirir. Bunun üzerine kentteki ikiz kardeşler çalışmaya başlarlar. Bir tanesi engebeli arazileri aşar ve şehre gelerek bir su geçidi yapar diğeri de antik bir tiyatro inşa eder.

Tiyatronun en önemli özelliğiyse sahnenin ortasında yere düşen bozuk paranın sesinin en üst katta bulunan kişinin de keskin bir şekilde duyabilmesidir. Kral su geçidinden etkilenmiş ve kızını su geçidini yapan kişiye vermek ister. Fakat antik tiyatroyu yapan diğer kardeş ise kralın kızıyla çok evlenmek istediği için krala oyun oynar. Krala yaptığı tiyatronun ne kadar sağlam olduğunu kanıtlamak için kralın tiyatronun üst bölümlerinde dolaştığı bir saatte sahnenin ortasında ‘kızını burayı yapan mimara vermelisin” diyerek fısıldar. Kral fısıltıyı duyar ve bu durumdan çok etkilenir. Ancak kafası karışıktır. Kızını ikisine de vermek ister. Sonunda kızını kılıçta ikiye böler ve iki kardeşe verir.

Buraya gelebilmek için kültür turlarına katılabilirsiniz. Aspendos Antik Kenti yaz sezonunda 08:00-19:00 saatleri arasında açıktır. Kış sezonunda ise 08:00-17:00 arasında açıktır.
Özel aracınızla gelirseniz şayet Antalya-Alanya yolunu takip ederek 44. Kilometre kuzey yönüne giden yolu devam edip, o yolun 2 kilometre içinde yer alan Aspendos’a giden günü birlik turlarda mevcuttur. Bunun dışında Alanya Havalanı’na inerek buradan Serik ilçesine giden araçlara binebilirsiniz.