İvrindi, Balıkesir’e en yakın olan ilçelerdendir. 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Yöre kuzularıyla ünlüdür. Bunun yanı sıra ahşaptan yapılmış ürünleriyle de popülerdir. Buraya geldiğinizde bu ürünlerden satın alabilirsiniz. Halk geçimini dokumacılık, tarım, hayvancılık ve el işleriyle sağlıyor.

Buraya ilk yerleşim M.Ö. 3000-4000 yıllarında gerçekleşmiş. Antik dönemde Mysia bölgesi olarak anılırmış. Uzun yıllar Bergama Krallığı’nın yönetiminde kalmış. Daha sonraki yıllarda Roma ve Bizanslılar burada etkili olmuştur. 1071 Malazgirt Zaferi sonrasında ise buraya göçler başlamış.
Balıkesir’i ilk bulan ise Kutalmışoğlu Süleyman Şah olmuştur. Üç Beyi Karesi’nin ömrü kısa sürünce Osmanlı Beyliği’ne geçmiş.
İvrindi adının nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir ancak söylentilere göre Aya Rindi kelimesinden gelmiştir, Rumca ‘pınar’ olan ‘avrandi’ demektir. Bu kelime aynı zamanda bir bitki türüdür.

Güney Marmara yönünde bulunan ilçenin toprakları engebeli bir yapıdadır. Madra Dağı en yüksek dağıdır. Gökçeyazı ve Korucu Ovaları 300 metre yüksekliğindedir. Eşsiz doğasıyla dikkat çeken akarsuyu ise Kocaçay’dır. Akarsu, Madra Dağı’ndan gelen suyla beslenmektedir daha sonra Dadalar çayı ile birleşerek Manyas Gölü’ne dökülür.
İl merkezine 37 kilometre uzaklıktadır. Batısında Havran ve Burhaniye, Kuzeyinde Balya ve Güneyinde Soma ve Bergama vardır.

İvrindi’ye geldiğinizde mutlaka Yeşilköy Göleti’ni görmelisiniz. Etrafı ağaçlarla çevrili ve suyu yeşil olan gölün yanında çadır kampı kurabilir, doğayla içi içe unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Dilerseniz bütün doğa sporlarını da yapabilirsiniz. Balık tutabilir, mangal ve piknik yapabilirsiniz.

Kocaçay’a gidip sandal gezintisi yapabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Yeşil ağaçların arasından akan çay üzerinde gezintinin huzurunu yaşayabilirsiniz. Madra Dağı’na tırmanarak temiz, oksijenli havada yürüyüş yapabilir, buradaki köy halkıyla sohbet edebilir, onlarla birlikte organik bir sabah kahvaltısı yapabilirsiniz. Buraya gelmişken Büyük Ilıca Köyü Kaplıcaları’na gidebilirsiniz. İlçe merkezine 27 kilometre olan kaplıcalar bir çok bedensel rahatsızlığınıza iyi gelecektir. Gömenç Kalesi’ne çıkıp eşsiz manzara eşliliğinde güneşin batışını izleyebilirsiniz. Şehrin fotoğrafını çekebilirsiniz.

İvrindi’den ayrılmadan önce buraya özgü süt ve süt ürünlerinden ürünlerinden satın alabilirsiniz özellikle mihaliç ve kelle peynirini almayı unutmayın.

İvrindi Ulaşım

Buraya İstanbul veya Ankara’dan havayolu üzerinden Kocaseyit Havalanı’na inebilir buradan dolmuşlarla İvrindi’ye gelebilirsiniz. Dilerseniz otobüslerle de Balıkesir otogara gelip buradaki İvrindi araçlarına binerek buraya gelebilirsiniz.