Balıkesir, İstanbul’a yakın olması sebebiyle özellikle İstanbul’dan çok fazla ziyaretçi alan tatil yerlerinden biridir. Eşsiz doğa güzelliğine sahip olan Balıkesir zeytin ağaçlarının kapladığı, zeytinyağı üretiminin en fazla olduğu illerimizdendir.

Balıkesir plajlarıyla, adalarıyla, meyve ve zeytin ağaçlarıyla, antik döneme ait tarihi ve kültürel eserleriyle ünlü bir yerdir. Bu yüzden yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği bir yerdir. Diğer turizm şehirlerine göre ekonomik olarak çok daha uygun fiyatlarla hizmet veren tesisleri bulunmaktadır.

Balıkesir’in En Güzel Plajında Güneşlenin

Balıkesir’in En Güzel Plajında Güneşlenin

Yaz tatili kapsamında geleceğiniz Balıkesir’de Sarımsaklı Plajı’nda yüzebilir ve güneşlenmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Sarımsaklı, Ayvalık’a bağlı Küçükköy beldesinde yer almaktadır. İsmini ise burada çıkarılan ve ev ve kilise inşasında kullanılan sarı renkli taşlardan almıştır.

Sarımsaklı’da yerleşik hayata geçiş 15. yüzyılda başlamıştır. Midilli Adası prensi Gateluzio, Osmanlı’ya vergi ödemekle yükümlüdür. Ancak bir gün vergileri ödemeyi geciktirir. Bu yüzden Fatih Sultan Mehmet’te donanmasını Midilli Adası’na gönderir ve adayı alır. Korsanlar adayı ele geçirmesin diye buraya yençerileri yerleştirir. Daha sonra 1893-1913 yılları arasında buraya Yugoslavya’dan gelen Türkler buraya yerleştirilir. Yunanistan’dan gelenlerde Sarımsaklı bölgesine yerleştirilirler.

Plajda Akdeniz iklimi hakimdir. Kışları ılık, yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak olarak geçer. Öğlen saatlerinde meltem rüzgarının esintisini hissedebilirsiniz. Burada halkın geçim kaynağı turizm, tarım ve hayvancılık. Sarımsaklı ve çevresinde ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından belgelenmiş 22 adet plaj bulunmaktadır.

Sarımsaklı Plajı 7 kilometre uzunluğa sahip olup, 100 metre genişliğe sahiptir. Kumsalı ince kumdan oluşmuş ve denizi temiz ve derin değildir. Plaj, Ayvalık’a 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Plaj ücretsiz olup halka açıktır. Batıdan esen rüzgarıyla serinleyebilirsiniz. Plajın hemen arka tarafında oteller ve yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Plajla otel arasında asfalt bir yol bulunuyor. Ekonomik olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte kamping alanlarında çadır kampı da yapabilirsiniz.

Plajda güneşlenirken karşıda Midilli Adası’nı görmeniz mümkün. Dilerseniz Midilli Adası’nıda görebilir, keyifli bir tekne turu yapabilirsiniz.

Sarımsaklı Plajı’nın ilerisinde haftasonları çarşı kurulmaktadır. Burada kendiniz ve sevdikleriniz için hediyeler satın alabilirsiniz.