Doğu Karadeniz’in Gürcistan’a bağlandığı topraklara hakim olan Artvin, yılın dört mevsimi de renkli görüntüleri ile yerli ve yabancı turistin en çok görüldüğü kentler arasında ilk sıralarda gelir. Muhteşem bir coğrafyada kendini gösteren Artvin, milattan önce 3000 yılına kadar uzanan geniş bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Bu özelliği dolayısıyla yüzyıllar boyunca çeşitli uygarlıkların kültürüne ve inanışına eşlik eden kent, gezilip görülecek yerler bakımından oldukça geniş bir içerik ile karşımıza çıkıyor.

Şehir merkezi olarak küçük olsa da coğrafi özelliklerinin göz alıcılığı doğrultusunda büyük bir turizm rotası olmayı başaran kent, aynı zamanda yayla turizminin başkentleri arasındadır. Yıl boyunca yeşillik alanlarının kendini yitirmediği şehir, yaz aylarının gelişi ile beraber adeta cennetten bir parçaya dönüşür.

Şehir tabiatı ile olduğu kadar yıllar içinde değişen din olgusu neticesinde farklı inanışlara ait kiliselere, manastırlara, sinagoglara ve camilere de çokça yer verir. Bu da bugün hala Artvin’in dünya üzerinde önemli inanç merkezi olmasına sebeptir.

Bambaşka Bir Coğrafya Artvin

Bambaşka Bir Coğrafya Artvin

Her yıl geleneksel boğa güreşlerinin yapıldığı Artvin Kafkasör Yaylası, şehir merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Şehirde turizmin aktif olduğu yerler düşünüldüğünde ilk sıralarda geldiği görülen yayla, 1250 metre yüksekliğe sahiptir. Artvin Belediyesi tarafından turizme kazandırılma düşüncesi ile devamlı olarak güzellik kazanan bölge genel olarak tabiatın dokusunu bozmamak amacı ile bungalov evlerden oluşur. Çeşitli flora ve fauna hayatına tanıklık edebileceğiniz bu bölge doğa ile baş başa kalmanın verdiği huzur ile sizi büyüleyecektir.

Şehir merkezinin tarihi turizm ayaklarından olan Dolishane Kilisesinin 10. Yüzyılda Bagratlı Kral tarafından inşa edildiği bilinir. İlk günlerinden bugüne kadar büyük ölçüde geldiği görülen yapı Hamamlı Köyü sınırındadır. Etrafı yeşillik alan ile kaplı olan eser, bölgenin Müslümanların eline geçmesinin ardından camiye çevrildi. Oldukça eğlenceli bir mimariden meydana geldiği görülen Dolishane, günümüzde Artvin’de görmekten oldukça keyif alacağınız yerler arasındadır.

Şehirdeki bir diğer güzellik Şavşat ilçesine 25 kilometre uzaklıkta olan Karagöl Sahara Milli Parkıdır. Doğanın oldukça cömert davrandığı turizm destinasyonları arasında olan milli park, ormanlık alanlar ve göllerden meydana gelen tabiatın kucağında konaklama imkanı sağlar. Burada muhteşem enstantaneler yakalayabilirsiniz.