Kekova, Kale Köyü’ne uzanan eşsiz doğa güzelliğine sahip bir Tershane Koyu… Buraya adım atar atmaz kendinizi cennetin ortasındaymış gibi hissedebilirsiniz. Tekneyle geldiğiniz zaman denizin dibindeki arkeolojik kalıntılar dikkatinizi çekecektir. Çünkü burası antik dönemde bir şehirdi. Günümüzde Batık Şehir olarak anılıyor.

Tersane Koyu’nun sağ tarafında batık dükkanlar, sol yönünde ise su içinde kalıntılar yer alıyor. Su yüzeyindeki merdivenlerin denizin dibine doğru indiğini fark edeceksiniz. Aynı zamanda hamam ve ev tabanları da bulunuyor. Kekova Adası, Kalekiy yani Simena ile Üçağız yani Teimiusa köylerinin karşısına doğru paralel uzanan 7.4 kilometre uzunlukta ve 500 metre genişliğinde ince uzun bir yerdir. Aynı zamanda buradaki bölgenin tamamının adı Kekova olarak anılmaktadır. Buraya tekne turlarıyla gelerek yüzme molası verebilir, civarda bulunan mekanlarda yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilir, bol bol manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. Kekova turu esnasında görüntüsüyle sizleri büyüleyecek koylardan geçeceksiniz. Kekova sit alanı olduğu için koruma altındadır.

Batık Cennet Kekova

Batık Cennet Kekova

Akdeniz bölgesinin en temiz denizine sahip olan Kekova Adası’nı mutlaka görmelisiniz. Yerli ve yabancı turistlerin her yıl akın ettiğini vazgeçilmez turistik yerlerdendir. Ada, Antalya’nın Demre ilçesine bağlıdır. Kaş ile Demre arasındaki bu batış şehir antik dönemlerde deniz sularının yükselmesi nedeniyle arkeolojik kalıntılar sular altında kalmış. Antik Likya Dönemi’nin de önemli eserlerine ev sahipliği yapmış olan Kekova, Antalya’nın önemli rotalarındandır. Ada Geyikova Adası olarak da biliniyor. En yüksek noktası ise 1635 metre, karadan uzaklığı ise 500 metredir.

Etkileyici bir coğrafi yapıya sahip olduğu için doğal bir liman olan ada, I. Dünya Savaşı’nda Rauf Orbay’ın önderliğindeki Hamidiye Zırhlısına da karargah olmuştur. Kayaların ön yüzüne deniz erlerince büyük bir Türk bayrağı işlenmiştir. Antik eserleri, turkuaz rengindeki çarşaf gibi deniziyle sizlere huzur verecektir.

Buraya geldiğinizde mutlaka Kaleköy, Üçağız, Aperlai, Trysa, Gökkaya Koyu, Korsan Mağarası, Hamidiye Koyu, Salyangoz Koyu, Kyaneai, Karaloz Koyu gibi büyüleyici güzelliğe sahip doğa harikası yerleri mutlaka görmelisiniz.

Özellikle antik yerlerde gezdiğinizde kendinizi asırlar öncesine doğru yolculuk yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Yaz tatili kapsamında geleceğiniz Antalya Demre’de bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Dilerseniz kamping alanlarında çadır kampı da yapabilirsiniz. Demre’den ayrılmadan evvel buraya özgü organik ve otantik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.