Yüzyılları selamlayan muhteşem bir şehir olan İstanbul, tarihin karanlık çağlarından günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş adeta bir masal diyarıdır. Bugün dünya üzerindeki binlerce uygarlığın izlerini taşıyan kent, asırlar boyunca birçok medeniyetin kültürel kimlik kaygısına, din olgusuna sahne oldu. Hazineleri ile global bir taşıyıcı statüsüne sahip olan kent, tarihi ve kültürel değeri kadar Doğu ve Batı uygarlıklarını birleştirici etkisi ve stratejik konumu ile de önemli bir yere sahiptir. Pek çok dinin hala bir arada yaşadığı şehir, tüm bunlar neticesinde bugün oldukça kozmopolit bir özellik sergiler. Marmara Denizi kıyısındaki görkemli şehir, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerini sırtlanmış bir vaziyette köklü bir geçmişe sahip olması ile bugün aynı zamanda dünyanın en büyük inanç turizmi merkezlerinden biridir. Hem İslam alemine, hem de Hristiyan dünyasına özgü çeşitli mimari ile önemli bir turizm potansiyeline sahip olan İstanbul, tüm bu özellikleri doğrultusunda aynı zamanda yıl içinde milyonlara ulaşan bir turizm kapasitesine de ev sahipliği yapıyor.

Bizans'ın İstanbul'a Bıraktığı Tarihsel Kimliği

Bizans’ın İstanbul’a Bıraktığı Tarihsel Kimliği

Gezilip görülecek yerler bakımından bir hayli zengin olan kent, aynı zamanda uzun yılların ve özellikle Osmanlı’dan kalma lezzetlerin harmanı ile beraber bugün gözde bir şekilde markalaşan gastronomi şehridir.

Kentin karakteristik özelliğini apaçık bir şekilde sergileyen Kapalıçarşı, bugün İstanbul’da görülecek yerlerin başında gelir. İstanbul’un en popüler çarşısı olan bu mekan Beyazıt’ta yer alır. Yılın dört mevsimi de yerli ve yabancı turistlerin büyük rağbet gösterdiği yerlerin başında gelen Kapalıçarşı, labirent şeklinde sokakları, geçitleri, bağlantıları ve kendi ekseni etrafındaki turu ile beraber Osmanlı dönemi han kültürünün önemli bir simgesidir. Tarihi Yarımada üzerinde bulunan yapının içinde bugün İstanbul’da hakimiyet süren çeşitli medeniyetlerin yerel izlerini yansıtan toplamda 4000 dükkan bulunur. Gastronomi ve tekstil adına aradığınız pek çok şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz Kapalıçarşı, bir zamanlar İstanbul’un ticaret merkezi statüsüne sahip olması ile tanınır. Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen yapı, pazar günleri dışında haftanın her günü ziyaretçilere açıktır. Yediden yetmişe her bütçeye hitap eden otantik yapısı ile beğeni kazanan Kapalıçarşı, aynı zamanda belli bir geleneğin yansıtıcısı olması ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarır.