Yaz tatili denince akla Bodrum, Çeşme, Marmaris, Kemer, Alanya, Fethiye gibi yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuş destinasyonlar akla gelir. Ancak sizlere bu defa farklı bir adresten bahsedeceğiz.

Bilinen tatil rotalarından uzaklaşmak farklı bir yerde yüzmek ve güneşlenmek istiyorsanız eğer tatil listenize Mersin’i ekleyebilirsiniz. Mersin’de çok fazla koy bulunmuyor ancak denizi fazlasıyla sıcak ve sahilleri ise 20 kilometre uzunluğa sahip. Burada tatil yapmak diğer yerlere göre çok daha ekonomik yani ucuz.

Boğsak Koyu'nda Yüzmek

Boğsak Koyu’nda Yüzmek

Mersin’in en güzel koylarından biri olan Boğsak Koyu‘na mutlaka gelin. Burada Caretta Carettaları görebileceğiniz, mavi bayraklı bir koy. Denizi sığ ve dalgasız o yüzden rahatlıkla yüzebilirsiniz. Dilerseniz bir tesiste konaklayabilirsiniz veya arkadaşlarınızla birlikte çadır kampı kurarak doğayla, iç içe huzur dolu güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Öğlenleri mangal ve piknik keyfini yaşarken, sabahları organik enfes bir kahvaltı eşliğinde, deniz manzarası eşliğinde güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz. Koyun etrafında yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz işletmeler ve mekanlar bulunuyor. Burası haftaiçi son derece sakinken, haftasonları oldukça kalabalık olabiliyor. Burada şezlong ve duş kabini bulunmuyor o yüzden gelirken tedarikli gelmenizde fayda var. Duş ve WC ise burada işletmelerde bulunuyor.

Mersin’e gelmişken mutlaka Tisan Adası’nı görmelisiniz. Tekne kiralayarak Mersin’in sahillerini gezebilir, her noktasında mola verip yüzebilirsiniz. Kız Kalesi’ni görebilir burada içkinizi yudumlayarak güneşin batışını izleyebilirsiniz. Mersin marinada akşam yürüyüşleri yapabilirsiniz. Mersin çok sıcak bir yer olduğu için serinlemek için Sunturas Şelalesi’ne gidip burada çay içebilir, alabalık yiyebilirsiniz. Alahan Manastırı’nın eşsiz minarisine hayran kalacaksınız. Aynalı Göl Mağarası’na giderek değişik bir kaç saat geçirebilirsiniz. Uzuncaburç Olba Antik Kenti’nde yürürken şehrin geçmişine ait izleri görebilir, tarihi bilgi edinebilirsiniz. Silifke’ye gidip buranın meşhur yoğurdundan alıp tadabilir ve satın alabilirsiniz.

Mersin’de doğa sporlarını deneyimleyebileceğiniz bir çok alternatif bulunuyor. Trekking, yürüyüş, yamaç paraşütü, tırmanış ve rafting yapabilir, balık tutabilirsiniz.

Mersin’de ekonomik olarak bütçenize uygun tesislerde kalabilirsiniz. Pansiyon veya otelin yanı sıra Kız Kalesi’nde sezonluk daire kiralayabilirsiniz.

Şehirden ayrılmadan önce buraya özgü hazırlanmış olan organik ve otantik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için alabilirsiniz.