Üç tarafı denizler ile çevrili olan Türkiye, mitolojik dönemin en köklü ülkelerinden biridir. Olağanüstü manzaraları ile görenleri kendine hayran bırakan bir coğrafyaya sahip olmasının yanı sıra Anadolu ve Mezopotamya’yı birleştirici gücü ile de oldukça stratejik bir önem taşır. Dünya geneline bakıldığında yıl boyunca en yüksek turist çekme kapasitesine sahip olduğu görülen Türkiye, bunun hakkını verecek köklü bir geçmişe ve olağanüstü manzaralara ev sahipliği yapar.

İnceburun Feneri ile ülkemizin Rusya’ya en yakın kara parçası ve kuzey toprağımız olan Sinop, mitolojik dönemin önemli kentleri arasındadır. Karadeniz’in en albenili şehri olan Sinop, bulunduğu yörenin kültüründen son derece uzakta kendi başına özerk bir cumhuriyet gibidir.

Cennet Tabiat Hamsilos Koyu

Cennet Tabiat Hamsilos Koyu

Yüzyıllar boyunca çeşitli imparatorlukların ve kolonilerin yönetimi altına giren şehir, tarihte özellikle Rum İmparatorluğu döneminin önemli yerleşimlerinden biri olması ile tanınır. Bugün hala Rumlara dair çeşitli kültürel değerlerin adresi olan kent, aynı zamanda bu dönemin paha biçilemez mimarileri ile de göz kamaştırır.

Türkiye’de trafik ışıklarının geçersiz olduğu tek yer olan Sinop, coğrafi kimliğine uygun sevimli insanları ile de oldukça şirin bir kenttir. Mitolojik ve antik dönemin köklü bir aşaması olan şehir, aynı zamanda geçmiş dönemlerinde dünyanın önemli düşünürleri ve bilim insanları tarafından yerleşim için tercih edilmesi ile dikkat çeker.

Yaz turizminin önemli bir merkezi olması sonucu sezon boyunca oldukça hareketli olan kent, yalnızca bulunduğu bölgeden değil; çevre şehirlerden de büyük rağbet görür.

Yemyeşil bir doğa ile muhteşem bir atmosfere sahip olan Hamsilos Koyu, yeşil ve mavinin en güzel görüntüsünü simgeler. Şehir merkezine 11 kilometre uzaklıkta olan koy, Türkiye’nin kuzeyindeki bir doğa harikasıdır. Halk tarafından “Hamsaros Koyu” olarak da tanınan bölge, buzul aşınması sonucu oluşması ile beraber Türkiye’nin tek fiyordudur. Varlığının keşfi sonucunda 1992 yılında 1. Derece doğal sit alanı seçilen Hamsilos Tabiat Parkı, bütünü ile kaostan uzakta huzur dolu bir alandır. Yerli ve yabancı turistler tarafından yılın dört mevsimi de büyük rağbet gören bu cennet tabiat aynı zamanda deniz bisikleti, kano gibi aktivitelerin yanı sıra şehrin önemli bir mesire alanıdır.

Hamsilos Koyu – Sinop Kültür Park – Cennet Tabiatı ile Hamsilos Koyu