Çeşme İzmir’in yerli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen tatil yerlerinden biridir. Çeşme denince akla turkuaz denizi, ince sarı ve beyaz kumlarıyla meşhur kumsalları gelir.

Ilıca Plajı ülkemizin en çok bilinen, popüler plajlarındandır. 3 kilometre uzunluğa sahiptir. Denizi sığ ve temizdir. Denizin özelliği ise mineral suyun buraya akmasıdır. Yani şifalı bir suya sahiptir. Ilıca’da Kasım ayına kadar denize girebiliyorsunuz. Turkuaz renginde olmasının sebebi deniz suyuna karışan kaynak, mineral suyudur.

Çeşme'nin En Güzel Plajı

Çeşme’nin En Güzel Plajı

Buraya daha çok aileler gelmektedir. Deniz çok fazla derin olmadığı için çocuklarında güvenli bir şekilde yüzüp, eğlendiği bir plajdır. Buraya günübirlik olarak da gelenler bulunmaktadır. Plaj belediyeye ait olduğu için burada bulunan şemsiye, şezlong vb malzemeler ücretsizdir. Burada belediyeye ait büfeler bulunmaktadır. Ekonomik fiyatlarla satılan yiyecek ve içecekleri alabilirsiniz.

Plajda voleybol sahasi, su sporları kulübü ve cankurtaran kuleleri bulunmaktadır. Plajın bir bölümü Sheraton Hotel’e aittir. Otele ait jet ski, rüzgar sörfü gibi su sporları bulunuyor. Denizi dalgalı olmasına rağmen sığ olduğu için tehlikeli değildir. Yüzme bilmeyenlerin rahatlıkla denize girebildiği bir plajdır.

Çeşme’de her bütçeye uygun konaklama tesisleri bulunmaktadır. Suyu şifalı olduğu için en çok tercih edilen plajların başında gelmektedir. Haftasonları burada yer bulmak neredeyse imkansız diyebiliriz. Denizde yüzerken, balıklara selam verebilirsiniz.

Akşamüstü kumsalda yürüyerek, güneşin batışını izleyebilir, fotoğraf çekebilirsiniz. İnce beyaz kumu olduğu için güneşlenmek ayrı bir keyif katan plajdan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Denizin içinden kaynayan termal sular deniz suyunu şifalı hale getirdiği için dünyanın farklı ve özel plajlarındandır. Bu nedenle burada bulunan konaklama tesislerinde termal su bulunmaktadır. Yani kaldığınız otelde termal suyla yüzünüzü yıkayabilir, duş alabilirsiniz.

Plajda öğleden sonra esen İmbat rüzgarıyla rahatlıkla sörf yapabilirsiniz. Akşamları arkadaşlarınızla birlikte disko bara gidip sabaha kadar eğlenebilirsiniz veya canlı müzik eşliğinde akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Burayı ilk olarak Osmanlı döneminde keşfedilmiş. Anlatılan rivayete göre Mısır Valisi Tosun Paşa yakalandığı bir hastalık nedeniyle tedavi olmak için doktorunun tasviyesi üzerine buraya gelir. Tosup Paşa Ilıca’nın denizi sayesinde bu hastalığından kurtulur. İyileştikten sonrada buraya bir çeşme yapar.

Buraya gelmek için İzmir-Çeşme otobanı üzerinden gelebilirsiniz. Çeşme’ye ulaşmadan 7 kilometre önce indiğinizde Ilıca’ya gelebilirsiniz.