Tatlı suyla karışık deniz suyuyla dünyanın ender, sık bulunmayan plajlarından biri. Eşsiz bir doğaya, oluşuma ve atmosfere sahip ve tabi ki Caretta Carettalar… Bu yüzden Kaplumbağa Plajı olarak da biliniyor.

Plaj, Caretta Carettaların rahatsız olmaması için 20:00-08:00 saatleri arasında kapalı tutuluyor çünkü kaplumbağalar bu saatlerde yavrularını denize bırakıyorlar. Burada yüzmenin yanı sıra tekne turu yaparak da bütün koyları görebilir ve Kaunos Antik Kenti’ne de gidebilirsiniz.

Denizin Ortasında Yürümenin Keyfi

Denizin Ortasında Yürümenin Keyfi

Avrupa’nın en güzel açık alanı olan Dalyan İztuzu Plajı bölgenin en az rastlanan yerlerinden biri. Çam ağaçlarıyla kaplı yerde dükkan, otel…vb tesis bulunmuyor. Sahili ise 5 kilometre ve altın sarısı bir kuma sahip.

Dünyaca İngiliz gazetesi The Times’a bile haber olmuş ve Avrupa’nın En İyi Açık Alanı ilan edilmiş. Kumsalı, Radar tepesinin eteğinden başlayarak Dalyan Boğazı’na kadar 5400 kilometre uzunluğa sahip. Plajın Batı yönünde tekneler bulunuyor ve Doğu yönünde ise karayoluyla ulaşım sağlanıyor. Yani plajın her iki tarafı farklı işlem görüyor. İki ucunda ise tesis var. Tekne ile gidilen tarafta Dalyanağzı Plajı bulunurken, Doğu yönünden gidilen tarafta ise İztuzu Plajı bulunuyor. Her iki plajdaki tesis belediyeye ait…

İztusu Plajı’nı dünyada özel kılan ise orta kısmıdır. Buradan yürüyerek karşı kıyıya geçebilirsiniz. Fakat buradan Mayıs ve Eylül ayına kadar akşam 20:00-08:00 saatleri arasında yürümek yasak. Onun dışında bu fırsatı kaçırmayın ve farklı bir doğa olayını yaşayın. Buradaki Caretta Carettalar sıkı bir disiplinle korunuyor.

Antik dönemde burası bir kumsal değilmiş. Plajdan 4 kilometre içerde ise Kaunos Antik Kenti bulunuyordu ve bir liman kentiydi. Gemiler ise günümüzdeki Sülüklü Göl’de ticaret limanı bulunuyordu. Şu anda ise sandalla dahi göle ulaşmak çok zor. Doğal olaylar sonucunda günümüzde İztuzu Kumsalı ile Kaunos limanının önü kapanmış. Antik dönemde Dalaman Çayı, Dalyan ve Ortaca’dan akarmış. M.Ö.226 ve 227 yıllarında büyük Rodos depremi yaşanmış bu yüzden Anadolu’nun Güneybatı yönü tamamen yerle bir olmuş. Deprem Dalaman Çayı’nın yatağının yönünü değiştirmiş. Bu deprem sonucunda İztuzu Plajı oluşmuş.

Dalyan iskelesine hareket ettikten sonra Dalyan Plajı’na gelip, motorla yaklaşık olarak 40 ya da 30 dakikada buraya ulaşabiliyorsunuz. Dalyan denize yakın olmasına rağmen kanallar aracılığıyla plaja ulaşabiliyorsunuz.
İztuzu Plajı’nda keyifli bir yüzme deneyimi yaşadıktan sonra ayağa kalkıp denizin ortasından yürüyebiliyorsunuz.
Dünyanın en faklı plajı olan İztuzu Plajı’nı mutlaka görmelisiniz.