Rize’ye bağlı Çamlıhemşin sınırlarında bulunan Ayder Yaylası eşsiz doğa güzelliğiyle dikkat çekiyor. İlçeye 19 kilometre güneydoğusunda yer alıyor. Yayla deniz seviyesinden ise 1350 metre yükseklikte yer alıyor.

Yayla kayın ve ladin ağaçlarıyla kaplı özellikle ilkbahar aylarında rengarenk çiçeklerle bezenen, sırtını Kaçkar Dağları’na dayanmış, yamaçlarında çam ağaçları olan huzurlu bir şekilde dinlenebileceğiniz eşsiz bir yer.

Buradaki yerleşim 13. Yüzyıla kadar dayanıyor. 19. Yüzyıldan sonra ise birkaç aile buraya gelmiş ve yaşamaya başlamışlar. 1900’lü yıllarda ise insanlar Hala köyünden buraya gelip dinleniyorlar ardından Ayder’de bulunan kaplıcalarda keyif yapıyorlarmış. Burada ki kaplıcanın geçmişi ise 1700’lü yıllara dayanıyor. Köylüler burada ot biçmeyi adeta bir etkinlik haline getirmişler ve şenlik havasında Ayder’e iniyorlar. Bu keyifli, ot biçme etkinliğine de ‘hodoç’ diyorlarmış.

Doğanın Kucaklığı Yer Ayder Yaylası

Doğanın Kucaklığı Yer Ayder Yaylası

1987 yılında yayla turizm bölgesi ilan edilmiş. 1944 yılında ise Milli Park olarak ilan edilmiş ve korunmaya alınmış. Burası kültürel turizmin yanı sıra eğlence merkezi haline de gelmiş. Sağlık ve doğa turizminin önemli yerlerinden birisi diyebiliriz.

Yayladaki dikkat çeken detay ise Gelin Tülü Şelalesi’nin yaylaya kattığı doğal güzelliktir. Gerek temiz havası, büyüleyici doğal manzarası, kaplıcaları nedeniyle Ayder Yaylası yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

Burada yaz aylarında Boğa Festivali, kış sezonunda ise Kardan Adam Şenlikleri düzenlenmektedir. Buranın her mevsim ayrı bir eğlence aktivitesine büründüğünü söyleyebiliriz. Burada arkadaşlarınızla birlikte tesislerde kalabilir veya belirlenen yerlerde çadır kampı yapabilirsiniz. Bütün doğa sporlarını yapabilirsiniz. Dağ bisikleti sürebilir, yürüyüş-trekking, rafting yapabilirsiniz.
Her yıl Haziran ayında burada Ayder Yayla Şenlikleri’ni düzenlenmektedir. O yüzden buraya gelirken tatil planınızı Haziran ayına göre yaparsanız bu unutulmaz şenliği de kaçırmamış olursunuz.
Ayder Yaylası’nı farklı kılan ise dünyada Bal Ormanları olarak bilinen alanda yetişen Kafkas Gülleri’dir. Buraya gelmişken mutlaka fotoğraf makinenizi getirin ve bu etkileyici doğanın bütün detaylarını ölümsüzleştirin. Buraya gelmişken mısır ekmeği, laz böreği ve mıhlamanın tadına bakmayı unutmayın.

Ayder Yaylası Ulaşım

Buraya özel aracınızla gelmek isterseniz eğer Karadeniz sahil yolunu takip edebilirsiniz. Buradan Ardeşen Fırtına Köprüsü’nden Çamlıhemşin Ayder Kaplıcaları’nın olduğu yöne doğru giderek 19 kilometre mesafede bulunan ilçe merkezine geliyorsunuz. Daha sonra Fırtına Vadisi boyunca ilerleyerek yaylaya ulaşıyorsunuz.
Havayoluyla gelecekseniz eğer, Trabzon Havaalanı üzerinden Havaş veya servislerle Pazar ilçesine geliyorsunuz. Ardından Çamlıhemşin-Ayder minibüslerine binerek buraya rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

rize uçak biletiRize ucuz uçak bileti

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

Rize otelleri Tatil City’de.. Rize’den otel seçerken uygun ve kaliteli olanları seçmeye özen gösterdik. Ayrıca, ucuz tatil fırsatı arayanlara bir tüyo.. Uygun fiyatlı Rize uçak bileti web sitemizde!..

Rize’de yapılacak şeyler

Rize’ye gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Rize’de Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Rize gezi rehberi hazırladık.