Erzurum Narman ilçesinde bulunan Narman Peribacaları Doğu Anadolu coğrafyasının Erzurum’a bir hediyesi diyebiliriz. Tektonik hareketler sonucunda meydana gelen bu kalıntılar bulunduğu bölgeyi de bir açık hava müzesine dönüştürmüş. Her yıl ziyaretçilerin akınına uğrayan Peribacaları 62 kilometre uzunluğundaki üç vadi üzerinde yer almaktadır.

Görülmeye değer, eşsiz bir biçime sahip olan Peribacaları aynı zamanda Kırmızı Periler Diyarı olarak da anılıyor. Oluşumu, Pliyosen çağına kadar uzanıyor. Kırmızı kum taşları ve benzeri çakıl taşlarının kaynaşmasından bu hale gelmiş. Bu oluşumun bir benzerini de Kapadokya’da görebiliriz. Kapadokya volkanik bir yapıya sahipken, Narman Peribacaları ise sedimanter bir yapıya sahiptir.

Doğunun Kapadokyası Narman Peribacaları

Doğunun Kapadokyası Narman Peribacaları

Peribacalarının içeriğinde pliyo-kuvaterner torkul kayaçlarında demir elementi yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bu yüzden de çok dayanaklıdır. Kırmızı rengini de demirden almıştır.
Narman Peribacaları, 2012 yılında UNESCO Türkiye Milli Komitesi tarafından Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınmıştır. Üniversitelerin ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın çalışmaları sonucunda burası turizme kazandırılmıştır. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği bir yer haline gelmiştir.

3 milyonluk bir geçmişe sahip olan Peribacaları’nı mutlaka görmelisiniz. Yaz tatili veya kültür turu kapsamında geleceğiniz Erzurum’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğaya sahip yerler bulunmaktadır. Peribacaları’na yakın bulunan konaklama yeri ise öğretmen evidir. Burada arkadaşlarınızla birlikte bütçenize uygun olarak kalabilirsiniz. Diğer bir alternatif olarak Pasinler’de bulunan pansiyon ve otellerde kalabilirsiniz. Pasinler ile Narman arası yaklaşık olarak 60 kilometredir.

Narman, şehir merkezine 90 kilometre uzaklıktadır. Erzurum’un kuzeydoğusunda yer alır. Peribacaları ise ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktadır. Buraya gitmek için E 80 karayolundan Erzurum-Pasinler-Ilıcasu-Narman yolunu takip edebilirsiniz. Bu şekilde Peribacalarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Erzurum Havalimanı’na indikten sonra buradan bir araç kiralayarak Narman’a gelebilirsiniz. Havaalanıyla, Narman arası yaklaşık olarak 1,5 saat sürüyor.

Erzurum denince akla mutfak kültürü yani eşsiz lezzete sahip yemekleri gelir. Buraya gelmişken meşhur cağ kebabının tadına bakmayı unutmayın. Eğer, kış sezonunda buraya yolunuz düşerse Palandöken Kayak Merkezi’nde macera dolu unutulmaz birkaç gün geçirebilir, bol bol kaymanın keyfini yaşarken, kalacağınız tesislerde sucuk mangalın tadını çıkarabilirsiniz.