Türkiye iklimsel şartları ve bitki örtüsü birbirinden farklı bölgeler ile ilgi çekici bir harmanlık sağlar. Denilenle bir taşı toprağı altın olmasa da, her bir köşesi cennet coğrafyadır. Dünya genelinde önemli bir turizm merkezi haline dönüşen ülkemiz, bugün yaz ve kış turizmi ile yabancı turistin milyonları bulduğu yerdir.

İnsanların yerleşik hayata geçtiği ve devamında şehirleşmeye başladığı ilk dönemlerinden beri önemli bir merkez haline gelen Kayseri, ülkemizin en büyük ve gelişmiş kentleri arasındadır. Her açıdan gelişmiş bir şehir hayatına sahip olmasından dolayı yıllar boyunca doğudan ve batıdan göç alan kentin, oldukça kozmopolit bir atmosfere sahip olduğu aşikardır.

Doğu'nun ve Batı'nın Ortak Kış Merkezi

Doğu’nun ve Batı’nın Ortak Kış Merkezi

Uzun yıllar boyunca Rumların ve Ermenilerin göç dalgası nedeni ile tercih ettiği Kayseri, bu uygarlıkların yanı sıra Türk İslam sentezi ile de renkli bir kültürel dokuya sahip oldu. Tarihi ve kültürel değerleri kadar dikkat çeken ve şehrin ülkemiz genelinde önemli bir turizm merkezi haline gelmesini sağlayan yer ise 3917 metre yüksekliği ile tepesinden karın eksik olmadığı şehrin sembolü haline gelen Erciyes Dağıdır. Tabiatı ile olduğu kadar ilk dönemlerde şehrin yerleşik düzene geçmesine de etki eden Erciyes, aynı zamanda Bizans rahiplerinin inzivaya çekildiği mağaralar ile görkemli bir ambiyansa sahiptir.

Günümüzden 30 milyon yıl önce meydana gelen volkanik patlamalar sonucunda oluşan Erciyes Dağı, çeşitli yüzey şekilleri ve yükseltisi ile beraber bugün ülkemizin kış turizminde gözde adresleri arasında yerini almayı başardı. Sel yatakları ile beraber derin bir şekilde yarılan bölge, kubbeyi andıran görüntüsü ile şehrin her tarafından rahatlıkla görülebilir. Türkiye’nin üçüncü, Orta Anadolu’nın ise en yüksek dağı olan Erciyes, yıllar içinde kendini geliştirmesi ile günümüzün modern konaklama tipleri, kış sporlarına uygun arazisi ve sağladığı yüksek imkanlar neticesinde uluslar arası kış turizmi merkezlerinden biri haline geldi.

Şehre 25 kilometre uzaklıktaki bölge, aynı zamanda dağcılık alanında ise ülkenin en sık rağbet gören arenalarının başında gelir. Büyük bir yaşam merkezi haline gelen Erciyes, aynı zamanda Kayseri mutfağının sahip olduğu lezzetler doğrultusunda sucuk ve mangal partileri eşliğinde kayakseverlerin damaklarını da şenlendirmeyi ihmal etmez.