Büyüleyici atmosferi, koyları, denizi, yeşiliyle, mavisiyle büyüleyici manzaraya sahip olan Çeşme, önemli turizm şehirlerimizden olan İzmir’de yer almaktadır.

Antik çağlara döndüğümüzde bölge Cyssus ismiyle anılıyormuş. Günümüzdeki adını ise denizcilerin çeşmelerden su almasından dolayı Çeşme adını vermişler. Burası güvenli bir liman olduğu için Kıbrıs, Batı ülkeleri ve Mırısla ticari ilişkiler içindeymiş. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Çeşme dünyanında en popüler turistik yerlerinden biridir.

Dünyanın En Popüler Tatil Yeri

Dünyanın En Popüler Tatil Yeri

Antik dönemde 12 Ion birliğinden oluşan Erythrai’nin kalıntılarıyla iç içedir. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Pers, Lydia, Pergamon, Roma ve Bizans uygarlıklarının hakimiyetinde kalmıştır. Buraya en yakın ada Sakız Adası’dır. Buraya geldiğinizde Sakız Adası’na da uğrayabilir, gezebilirsiniz.

Bölgeye dahasonra 14. yüzyılın başlarında Cenevizliler gelmiş ve buraya hakim olmuştur. O dönemlerde İzmir Beyi Umur Bey, Cenevizlilerle çok iyi anlaşmış ve ticaret yapmıştır.

Çeşme, 29 kilometrelik bir kıyı şeridine sahiptir. Denizi demiz ve berrak, kumsalları ise ince kumdan meydana gelmiştir. Denizi genelde dingindir. Dalgıçların ve rüzgar sörfçülerinin önemli tatil destinasyonlarındandır. Herkesin tatil hayallerinin ve planlarının içinde mutlaka Çeşme vardır.

Çeşme denince akla Ilıca plajı gelmektedir. Plajın beyaz kumlu sahili, termal deniz suyuyla en çok ilgi gören plajıdır. Burada konaklayabileceğiniz tesisler ve yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz mekanlarda bulunuyor.

Diğer koylardan biride Boyalık Koyu’dur uzunluğu 5 kilometredir. En güzel plajlardandır. Ilıca plajına benzemektedir. Koyun ortasındaki Kalem Burnu koya ayrı bir hava katmaktadır. Burada Altınyunus Tatil Köyü ve marinası bulunmaktadır. Tatil köyünnün plajı çok sakindir o yüzden adı Sakin Deniz Plajı’dır. Ayayorgi olarak da bilinmektedir. Kıyıda bulunan restoranlarda akşam yemeğini yiyebilir, denizin sesi ve rüzgarın esintisi eşliğinde şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Buraya geldiğinizde Ildırı’da da güneşlenebilir, denizde yüzebiilir dilerseniz kamp alanlarında çadır kurabilirsiniz. Burası kampçılar için ideal bir bölgedir. Doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir.

Dalyan ve Sakızlı Koy’da Çeşme’nin en popüler yerlerindendir. Kuzeyde yer almaktadır. Burası için balıkçı mahallesi diyebiliriz. Plajları ve sosyal yaşamıyla Ege kültürünü yansıtmaktadır. Çeşme merkezine ise 4 kilometre uzaklıkta yer alır. Diğer plajlar arasında Çiftlikköy, Pırlanta Plajı, Çatamaz Plajı, Eşek Adası yer alıyor.

Dünyanın ve ülkemizin en popüler tatil yerlerinden biri olan Çeşme’de unutulmaz bir tatil sizleri bekliyor.