Gökova Körfezi’nin bitişinde yer alan, yeşille mavinin kucaklaştığı, Halikarnas Balıkçısı’na ilham kaynağı olan, dünyanın çevresini eşiyle birlikte teknesiyle dolaşan ilk Türk denizci Sadun Boro’nun keşfettiği Akyaka bozulmamış doğasıyla sizleri bekliyor.

Akyaka, Muğla’ya bağlı Ula ilçesinde bulunan turistik bir belde. Aynı zamanda Cittaslow yani dünyanın en sakin şehirleri listesinde yerini almış. Bu nedenle Akyaka’da yapılaşma yasak. Aynı zamanda araçlar belirlenen saatlerde yola çıkıyor yani trafiğin engellenmesiyle temiz hava sahası korunmuş.

Dünyanın En Sakin Tatil Yeri

Dünyanın En Sakin Tatil Yeri

Gökova Körfezi’nin el değmemiş koyları arasında olması nedeniyle yerli ve yabancı turistelerin ilgi gösterdiği etkileyici bir yer. Sağlıklı ve huzurlu bir tatilin en ideal destinasyonu diyebiliriz. Beldenin ilk ünlendiği tarih 1980’dir.  1988 yılında doğal sit alanı olmuştur. Daha sonra 1992 yılında belde olmuş ve 2012 yılında ise Muğla’nın Ula ilçesine bağlı mahalle ünvanını almıştır.

Yıldızların gökyüzünden dökülecekmiş gibi ışıl ışıl olduğu, bol oksijenli havası ve okaliptüs ağaçlarıyla çevrilmiş Aşıklar Yolu üzerinde yürüyebileceğiniz bölgede tatilin keyfini çıkaracaksınız. Burada rüzgar sörfü yapabilirsiniz. Sabah kuş sesleriyle uyanıp eşsiz doğa eşliğinde kahvaltı yaptıktan sonra, bahçeye gidip ada çayı toplayarak öğlen saatlerinde mis kokulu, taze ada çayı içebilirsiniz. Hormonsuz ve katıksız sebzelerin ve meyvelerin tadına doyamayacaksınız.

Buraya geldiğinizde Osmanlı Konakları’nı mutlaka görmelisiniz. Merkezden 8 dakikalık yürüyüşün ardından buraya rahatlıkla gelebilirsiniz. Gökçe köyünde bulunan konaklar 250 yıllık çam ormanının içinde bulunuyor. Safir, Zümrüt, Yakut, Mercan ve Sultan adında konakların mimarisine hayran kalacaksınız.

Sabahları güzel bir doğa yürüyüşünün ardından öğlen saatlerinde deniz de yüzmenin ve plajda güneşlenmenin keyfini yaşadıktan sonra Marmaris’e giderek canlı müzik eşliğinde akşam yemeğinizi yiyip eğlenebilirsiniz. Burada alışveriş yapabilirsiniz. Buraya gelmişken mutlaka Azmak Nehri’ni görmelisiniz. Pancar motoruna binerek Azmak Nehri’nde unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz. Sazlıklar arasında ilerlerken, nehrin dibindeki nilüferleri ve balıkları görmenin şaşkın mutluluğunu hissedeceksiniz.

Denize girmek için Doğal Plaj’a 5 dakikalık süre sonsarında ulaşabilirsiniz. Akyaka Marmaris’e 25 dakika, Muğla’ya 25 dakika ve Köyçeğiz Gölüne ise 25 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Buraya gelmek için Muğla-Dalaman hava alanından Marmaris’e giden servislere binebilirsiniz. 45 dakika sonra kendinizi cennetin köşesi Akyaka’da bulacaksınız.