Öyle bir yer ki yalnız yaz aylarında değil, kışın dahi kusursuz tabiatı ile göz kamaştıran bir kent düşünün. Sakin, huzurlu ve kargaşadan uzak yapısının yanı sıra yemek kültürü, sıcakkanlı insanları, mitolojik tarihi ve olağanüstü güzellikleri ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran şehir… Dört mevsiminde en güzel şekilde yaşandığı yer.

Türkiye’de gezilecek yerler bakımından göz alıcı manzaralara ev sahipliği yapan Datça hem Ege, hem de Akdeniz’in birleştiği noktadadır. Sıra dışı güzelliklerin en gözde adreslerinden olan Datça, özellikle son yıllarda pek çok kişi tarafından bilinir hale gelmesi ile beraber oldukça popüler görünüme kavuştu. Günümüzde hala bakir kalan koylara sahip olan şehir, muhteşem duru ambiyansı ile uzun ömrün sırrıdır.

Binlerce yıllık tarihi gözler önüne serebilen Datça, yüzyıllar boyunca farklı uygarlıkların en önemli yerleşim merkezi olmayı başardı. Günümüzde hala Türk mimarisinin yanı sıra çeşitli batı uygarlıklarının tarihini, kültürünü ve yaşam tarzını barındırır. Özellikle bu yönü ile de şehir ayrı bir tutum sergiler.

Ege'nin Gerçek İncisi

Ege’nin Gerçek İncisi

Begonyalar ile süslü, mis kokulu, arnavut kaldırımlı sokakları ve taş evleri ile beğeni kazanan Eski Datça, şehrin en mistik noktasıdır. Yıllar boyunca arkeolojik çalışmaların tüm hızı ile devam ettiği bölge her bir noktasında farklı medeniyetlerin yaşam izine sahip çıkar. Bugüne kadar en korunaklı şekliyle gelen Eski Datça milattan önce 11. yüzyıla aittir. Türkiye’nin eski fakat son zamanlarda gün yüzüne çıkan bölgesi aynı zamanda tarihine ve kültürüne uyum sağlayan evlerinin kafe haline dönüştürülmesi ile bir hayli dikkat çeker. Bölge yaz mevsiminin dışında özellikle bahar aylarında yerli turistlerin yanı sıra binlerce yabancı turistin de kendini bulduğu yerdir.

Huzurlu bir tatilin Türkiye’deki en gözde adreslerinden olan Eski Datça’nın en bilinen köşesi ise Can Yücel Sokaktır. Ünlü şairin yaşadığı evin onca yıla rağmen özgünlüğünü koruduğu dikkat çeker. Datça’da görmeniz gereken yerlerin başında gelen bu yer, şehrin mimarisi ve kültürü ile özdeşleşmiş yegane noktadır. Mis gibi çiçekleri, dar sokakları, gece gündüz apayrı manzaraları ile burası aynı zamanda fotoğraf sanatçılarının da Türkiye’deki en önemli adresleri arasındadır.