İstanbul Bakırköy’e yer alan Florya eşsiz manzarasıyla yeşilin ve mavinin buluştuğu noktada bulunan özel semtlerdendir. Burada bulunan Florya Atatürk Ormanı ise 1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından ağaçlandırılmasını emretmesiyle oluşmuştur. Amaç toprak kaymasını, rüzgar ve fırtına gibi doğal afetlerin yaşanmasını engellemek içindir. Orman, Şenlikköy ve Basınköy arasında uzayan, İstanbul halkının eğlenmesi, dinlenmesi ve spor yapması için ideal bir yerdir. Haftasonu aşırı derecede yoğun olan ormana yerli ve yabancı turistlerin ilgisi de büyüktür.

Burada dilerseniz piknik yapabilirsiniz çünkü burada yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir tesis bulunmuyor. Mangal yapmak da yasak… Bu durumda ormanı daha doğal bir hale getiriyor. Ormanın içine aracınızla girmek yasak sadece engelli araçların girişine izin verilebiliyor. Aynı zamanda bisikletle giriş yapabilirsiniz. Bu yüzden buraya geldiğinizde birçok bisikletli kişi görmeniz mümkün. Parkın içinde çocukların oynayacağı oyun alanları da var. Yürüyüş, koşu ve bisiklet gibi doğa sporlarını yapabileceğiniz huzurlu bir atmosfere sahip.

Florya aynı zamanda Galatasaray taraftarının da gözde destinasyonlarından biridir. Bunun nedeni ise Havuzlubahçe Caddesi üzerinden yürüdüğünüzde Hamam Sokak’a giriş yaptığınızda Galatasaray Tesisleri’ni görebilir bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Ancak tesislere görevliler, oyuncular ve basın dışında kimse alınmıyor. Sadece seyirciye izin verilen antremanları izleyebilirsiniz. Burada bulunan GStore’dan takımınızın ürünlerinden kendiniz ve sevdikleriniz için hediye olarak satın alabilirsiniz.

Yaz tatili sezonunda gelirseniz eğer Florya plajında denize girip yüzmenin ve sarı ince kum plajında güneşlenmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte burada bulunan akvaryumu görmeyi de unutmayın.

Florya’da bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Akşam üstü sahilde yürüyüş yapıp güneşin batışını izleyebilirsiniz.
Yaz tatili veya kültür turizmi kapsamında geleceğiniz İstanbul’da gezip görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerlerin yanı sıra doğa güzelliğiyle dikkat çeken plajlarını mutlaka görmelisiniz.

Ormana giriş ücretsiz. Buraya özel aracınızla gelmek için E5 veya sahil yolundan Florya tabelalarını takip edebilirsiniz. Bunun dışında toplu taşıma araçlarına binerseniz eğe 73F ve 73T hattını tercih edebilirsiniz. Metrobüsle Bakırköy durağında inip 73F ve 73T hatlı otobüslere binebilirsiniz.