Tarihsel serüveni gerek batıda, gerekse doğuda büyük bir öneme sahip olan Anadolu, dünyanın en kozmopolit ülkeleri arasındadır. Öyledir ki pek çok aydının ve düşünürün arasında yine çeşitli dinlerin çıkışını temsil eden din insanları aynı toprakları paylaşır. Biri dünya felsefesinden söz ederken, bir diğeri yaratıcının gücünden örnekler verir. Tıpkı bunun gibi çeşitli insan profillerinin yüzyıllar boyunca barış içinde yaşadığı Anadolu, tarihi ve kültürel kimliği ile dünyanın özgün ülkeleri arasında hatırı sayılır bir yer edinir.

Çeşitli mitolojik olayların ve mistik dünyanın iç içe geçtiği kentler örgüsünün bir bütünü olan Türkiye, aynı zamanda her bir yörede ayrı lezzetleri buluşturan gastronomisi ve doğal güzellikleri ile de hayranlık uyandırır. Tıpkı Malatya’nın Darende ilçesi gibi…

Gizli Cennet Darende

Gizli Cennet Darende

Altı üstü tam bir tarih serüveni olan şehir “Otuz Yapraklı Gül Şehri” olarak tanınır. Şehirlerin kesin tarihine ulaşmanın antik dönem bulgularından geçtiğini göz önüne alırsak 7000 yıl öncesinden insan yaşantısına ev sahipliği yapan Darende’nin ilk olarak Hititler döneminde kurulduğu bilinir. En önemli özelliklerinden olan Mezopotamya ve İpek Yolu üzerinde bulunması olduğunda farklı insan süreçlerine tam olarak hakimdir. Bu durum şehrin pek çok kültürden açıkça etkilendiğini gösterir. Sonraki dönemlerde Asurlar, Persler ve uzun bir dönem boyunca Selçuklulara kapılarını açan kent, aynı zamanda Osmanlı’nın da önemli bir merkezi oldu.

İnsanlık tarihinin pek çok dönemine şahitlik etmesi ile gezilip görülecek yerler bakımından bir hayli zengin olan Darende, aynı zamanda bu çerçevede önemli bir inanç turizmi merkezidir.

Yaz kış 22 derece sıcaklığı ile şehrin sembolik adresi ve gözde turizm merkezi olan Tohma Kanyonu, Darende gezinizin ilk durağı olmalıdır. Muhteşem bir büyüye sahip olan bölge kayalıklar arasından akan suyu ve yeşil doğası ile harika bir seyir zevki sunar.  Türkiye’de rafting sporunun en popüler merkezleri arasında gelen Tohma Kanyonu aynı zamanda pek çok ilginçliği ile de adından söz ettirir. Tohma Nehrinden gelen su buz gibi soğuk olmasına rağmen yanında yer alan hamamlara buradan sımsıcak şifalı bir su gider. Bu doğal su kanyonunun kayalıklar arasındaki gizli adresi Kudret Havuzu ise bölgenin en ilginç kısmını oluşturur. Cilt rahatsızlıklarına ve romatizma hastalıklarına iyi geldiği bilinen havuz aynı zamanda ambiyansı ile de hayranlık uyandırır.

Şehir belli bir noktada termal merkezi, inanç turizmini, doğal güzelliklerini ve tarihi özgünlüğünü harmanlaması ile beraber ülkemizin en seçkin turizm destinasyonları arasında gelir.