Asya ve Avrupa’nın en önemli kesişim noktası olan Türkiye, her karış toprağında asırlar öncesine giden önemli bir tarihe imza atar. Bundan yüzyıllar önce karanlık dönemlere ışık tutan mitolojik ve mistik olayların dünya genelinde önemli destinasyonlarından olan Anadolu, günümüzde de pek çok uygarlığı birleştirici güce sahiptir. Doğu ve Batının en güzel sentezi ile harmanlanan Türkiye; gastronomisi, kültürel değerleri ve tarihsel serüveni ile önemli bir turizm adresidir. Tüm bunların birleşimi ise ülkemizin yıl içinde dünyanın dört bir yanından milyonlarca turist çekmesine makul bir nedendir.

İç Anadolu Bölgesinin çağlar öncesine kadar uzanan önemli şehri olan Nevşehir, bugün ülkemizin en gözde turizm destinasyonları arasındadır. Türkiye’nin en çok turist çeken noktalarından olan kent, aynı zamanda önemli sembolleri arasında gelir.

Gökyüzünde Gezinti -Nevşehir Kapadokya

Gökyüzünde Gezinti -Nevşehir Kapadokya

Kocaman bir tarihe sahip olan şehir, 60 milyon yıl önce Hasan Dağı ve Erciyes Dağında meydana gelen büyük bir volkanik patlama sonucu tabakaların kayalaşması ile oluştu. Bu sayede bugün dünya üzerinde oldukça az görebileceğiniz yeryüzü şekilleri ile örülü olan kent, dünyanın yeni 25 harikasına bakıldığında 5. sırada yerini alır.

Adı keşfinden sonra Kapadokya ile özdeşleşen Nevşehir; sıcak hava balonlarının, taş evlerin, açık hava müzelerinin, çeşitli dinlere ait ibadet mekanlarının ve bunlara eşlik eden mis gibi şarabın diyarıdır. Özellikle otantik tarzı sevenler için harika bir adres olan kent, adı sınırları dışına çıkmış dünyanın en özel kentlerinden biridir.

Dört mevsim boyunca da büyüsünden bir şey kaybetmeyen Nevşehir’i yaz, kış bambaşka manzaralar eşliğinde gezebilirsiniz. UNESCO listeleri ile sizi kendisine hayran bırakacak bir sürü yapıya kucak açan kent, adeta kültürel bir cennettir.

Gelelim şehirde turizm konusunda en ilgi gören aktiviteye… Elbette gökyüzü ile bütünleşebileceğiniz ve şehrin doyumsuz manzarasına dalıp gidebileceğiniz balon turu… Sabahın erken saatlerinde, güneş doğmadan evvel uçmaya başlayan balonlara kaldığınız otel vasıtasıyla veya şehirde bu işle ilgilenen turizm acentaları ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şehre adını veren Kapadokya eşliğinde peri bacaları, kayaçlar ve taş evler üzerinden geçeceğiniz heyecan verici tur ile Nevşehir’i daha iyi gözlemleyebilirsiniz.