Balat, Haliç’in kıyısında bulunan İstanbul’un tarihi ve kültürel sembollerini taşıyan bir semt. Eski adıyla Palation olan semt günümüzde Balat olarak bilinmektedir.
Balat’ı güzel yapan renkgarenk ve etkileyici mimariye sahip tarihi evleridir. Evler Rum ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Balat gezinizde mutlaka Fener Mahallesi’ne gelip bu evleri görmeli ve bol bol fotoğrafını çekmelisiniz.

Balat’da görmeniz gereken yerlerden biri de Küçük Mustafa Paşa Hamamı… Hamam, Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılmış. Şehrin ise en büyük hamamlarından biri olma özelliğini taşıyor. Günümüzde burada kültür ve sanat etkinleri düzenlenmektedir.

Haliç’in Kıyısında Tarihi Bir Semt Balat

Haliç’in Kıyısında Tarihi Bir Semt Balat

Eşsiz, görkemli duruşuyla hayranlık uyandıran mimarisiyle Fener Rum Erkek Lisesi, Balat’ın önemli yapılarından biri… Kırmızı Mektep olarak da anılan lise Fransa’dan getirilen kırmızı tuğlalarla yapılmış. Bina bu yüzden yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

Buraya gelmişken Balat Meydanı’nda tur atmadan dönmeyin. Meydanı güzelleştiren ise cumbalı evleri… Burada küçük bir kahve veya yemek molası verebilirsiniz. Burada farklı şekillerde dekore edilmiş, sizlere pozitif enerji katacak şirin kafe ve restoranlarda bulunuyor.

Çıfıt Çarşısı ise eski dönemlerde Yahudi esnafların olduğu bir yermiş. Antika eşyaların satıldığı çarşı günümüzde özgünlüğünü korumaya devam ediyor. Eğer, antikaya ve ikinci el ürünlere karşı bir ilginiz varsa mutlaka burayı da gezmelisiniz.

Tarihi yapılara meraklıysanız eğer Atik Mustafa Paşa Cami eski adıyla Hz. Cabir Cami’ni de görebilirsiniz. Cami eskiden Bizans Kilisesiymiş, Osmanlılar şehre egemen olunca camiye çevrilmiş. Yapının etkileyici bir mimarisi var.

Sveti Stefan Kilisesi ise gördüğünüzde sizleri eski filmlerin sahnelerine götürecek büyüleyici bir tarihi yapı diyebiliriz. Kilise, Balat ve Fener arasında bulunuyor. Eski adıyla Demir Kilise olarak anılan yapının inşasında malzeme olarak demir kullanılmış bu yüzden bu ismiyle bir çok tarihi kaynakta söz ediliyor. Stefan Bogoridi isimli bir kişi araziyi satın alıyor ve buradaki ahşap yapı yıkılarak yerine kilise yapılıyor. Kilisenin 1898 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. En önemli özelliği ise dünyada demirle yapılmış tek kilise olması…

Balat Ulaşım

Buraya otobüsle gelmek için Eminönü hatlarını kullanabilirsiniz. Dilerseniz metrobüsle de buraya gelebilirsiniz. Metrobüse bindikten sonra Ayvansaray durağında inmeniz ve Eminönü sahile doğru yaklaşık olarak 10 dakika yürüme mesafesiyle Balat’a rahatlıkla ulaşabilirsiniz.