Kumluca, Antalya’nın Finike ilçesine bağlı olan Sarıcasu Köyü sınırlarında bulunan eşsiz doğasıyla ve temiz havasıyla ünlü turistik yerlerdendir. Kent, Rhodos kolonizasyonunda kurulmuş olduğu için adını da buradan almaktadır. Ünlü tarihçi ve coğrafyacı Hekakitos burayla ilgili bilgiler yazmıştır. Theopompos’a göre adını Mopsos’un kızı Rhodos’dan almıştır. Fakat kentin Likçe adı ise Wedrei olduğu tahmin edilmektedir. Dynastik dönemdeki sikkelerde ise Wedrei ismi, Trbbenimi’yle birlikte görülmektedir. Bu bilgiye dayanarak kentin Rhodos Kolonizasyonu’ndan önce burada kurulduğu bilinmektedir.  Bölgede Roma ve Bizans’a ait kalıntılar bulunmaktadır. Bunlar arasında tiyatro, agora, tapınaklar, sebasteion, sarnıçlar, kiliseler, nekropoller ve konutlar yer alır.

Hekatitos’un Şehri Kumluca

Hekatitos’un Şehri Kumluca

Türkiye ve dünyanın en popüler tatil yerlerinden biri olan Antalya’da bulunan Kumluca, eşsiz doğa güzelliği, antik dönem tarihi ve kültürüyle yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Her yıl buraya milyonlarca turist akın etmektedir. Kumluca’yı dünyaya tanıtan ise Olympos’dur. Yaz tatili kapsamında geleceğiniz Kumluca’da gezip görebileceğiniz yerler arasında, İdebessiosis, Kormi Antik Kenti, Akalissus Antik Kenti, Melanippe Antik Kenti, Gagae Antik Kenti Corydalla Antik Kenti, Gelindonya Feneri bulunmaktadır.

Denizde yüzmenin ve plajlarında güneşlenmenin keyfini yaşayabileceğiniz Antalya’nın en güzel koylarında kendinizi güneşlenmeye ve denize bırakabilirsiniz. Buradaki en güzel koylardan bazıları ise Adrasan Koyu, Olympos Koyu ve Korsanlar Koyu’dur. Kumluca’da bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz, otel, motel, butik otel, kamping alanları bulunmaktadır. Dilerseniz karavanı da tercih edebilirsiniz.

Kumluca Türkiye ve dünyada plajlarıyla ünlü bir tatil beldesidir. Bunlar arasında Kumluca Halk Plajı, Phaselis Plajı, Mavikent Plajı yer almaktadır. Phalselis Plajı’nda denize girip yüzdüğünüzde antik kent kalıntılarını görmeniz mümkün.

Her tatil beldesinin gece hayatı olmaz mı? Buraya geldiğinizde geceleri de eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Olympos Bull Bar, Hangar Bar, Cactus Cafe, Likya Olympos Bar ve Eski Yeni Bar’a mutlaka uğramalı ve bu mekânlarda sabaha kadar eğlenerek güzel saatler geçirebilirsiniz.
Kumluca’da gerek arkadaşlarınızla gerekse ailenizle birlikte güvenli ve huzurlu bir şekilde unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Buradan ayrılmadan evvel şehre özgü maketlerden, organik ve otantik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.