Ordu’nun Perşembe ilçesinde yer alan Yason Burnu birinci derece arkeolojik ve ikinci dereceden de doğal sit alanıdır. Eşsiz bir doğa güzelliğine sahip olan Yason Burnu kış tatiliniz için değerlendirebileceğiniz yerlerden biri…

Doğasıyla, tarihi ve kültürüyle büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Burayı gezdiğinizde 1869 yılında yapılan bir kiliseyle karşılaşacaksınız. Karadeniz sahili boyunca uzanan Yason Burnu’nda bulunan kilise yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği tarihi eserlerdendir. Arkadaşlarınızla birlikte burada çadır kampı yapabilir, mangal keyfi yaparak güneşin batışını biranızla veya çayınızı yudumlayarak izleyebilirsiniz. Dilerseniz sahil boyunca bulunan kafe veya restoranlarda yeme-içme ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bu mekanlarda Karadeniz mutfağının en güzel lezzetlerini, uygun fiyatlar karşılığında tadabilirsiniz.

Herkül’ün Savaştığı Yer Yason Burnu Yarımadası

Herkül’ün Savaştığı Yer Yason Burnu Yarımadası

Yason Burnu Yarımadası denince akla Altınpost yani Arganot Efsanesi gelir. Mitolojide Kaptan Yason, Argonotların Herkül’le altın post aramak için geldiği yerdir. Mitolojide altın post, zenginliği ve iktidarı temsil etmektedir.

Efsaneye göre, Herakles döneminde güç tanrısı Herkül ve ekibi, altın postu bulmak için Karadeniz’e gelirler. Bir sürü macera atlattıktan sonra postun saklı olduğunu düşündükleri Yason Burnu Adası’na gelirler. Ancak ada da ejderhalarla karşılaşırlar. Herkül daha önce Stymphales Gölü’nün çevresinde bu ejderha kuşları kovmuş ve bu kuşlar Yason’a gelmiştir. Kuşlar tüylerini ok gibi Herkül’ün üzerine atarlar. Argonotlar kalkanlarıyla kendilerini korumaya çalışırlar ancak birçoğu ölür. Altın postu bulamazlar. Bu efsane nedeniyle bölgede Altın Post etkinlikleri düzenlenmektedir.

Karadeniz’in kıyısında cennetten bir köşe olan Ordu’nun geçmişi M.Ö.7. yüzyıla kadar dayanıyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ordu’da gezip, görebileceğiniz tarihi ve doğal bir çok yer bulunmaktadır. Ordu Makedon, Pers, Milet, Kimmer gibi medeniyetlerin izlerini taşımaktadır.
Yason Burnu Yarımadası’nı görmüşken, Boztepe, Bolaman Kalesi ve Hoynat Adası’nı da görmeyi unutmayın. Şayet yaz aylarında gelirseniz Ordu’nun mavi bayraklı plajlarında güneşlenebilir, denizde yüzmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Yason Burnu Yarımadası’na Ulaşım

Ordu merkeze 28 kilometre, ilçeye ise 15 kilometre uzaklıkta yer alır. Çaytepe Mahallesi içindedir. Ordu-Samsun karayolu üzerinde yer alır. İstanbul-Ordu arası yaklaşık olarak 900 kilometre… Özel aracınızla E-80 yolu üzerinde 10 saat süren bir yolculuk yapıyorsunuz. Onun dışında Ordu-Giresun Havalimanı’ndan rahatlıkla buraya gelebilirsiniz.