Ağva, Latince ‘iki dere arasına kurulmuş köy’ veya ‘su’ anlamına geliyor. İstanbul’un kuzeyinde yer alan Ağva’da yılın her mevsimi gidebilir, sevdiklerinizle birlikte güzel bir gün geçirebilirsiniz. Yeşilçay deresiyle Göksu’nun ortasında kurulmuş eşsiz güzelliklere sahip bir kasaba… Yeşilçay ve Göksu dereleri Ağva’dan geçerek Karadeniz’e akıyor. Bu yüzden Yeşilçay için balıkçı teknelerinin vazgeçilmez duraklarından biri diyebiliriz.

Burası yeşilliği, sessizliği ve huzur veren coğrafyasıyla İstanbul halkının kısa dönemli tatilleri için vazgeçilmez konumlarından biri…

Ağva Tarihi

Ağva M.Ö.7. yüzyılda kurulmuş. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Romalılar, Frigler, Hititler ve Osmanlılar… Her mevsim ideal tatil beldelerinden biri olan Ağva’da unutulmaz zamanlar yaşayabilirsiniz. Yoğun iş temposu içinde şehrin yorucu trafiğinden ve stresinden uzaklaşmak için buraya gelip birkaç gün de olsa dinlenebilmeniz mümkün. Nehirleri, köyleri, plajlarıyla burası İstanbu’un muhteşem turistik merkezi…

Ağva’da Neler Yapılır, Neler Yenilir?

Ağva Plajı, Göksu ve Yeşilçay nehirlerinin denize döküldüğü iki nokta arasında yer alıyor. 3 km uzunluğuna sahip olan plaj Ağva merkeze yakın olması nedeniyle sık sık ziyaret ediliyor. Özellikle yaz aylarında en kalabalık zamanlarını yaşayan Ağva Plajı’nda tuvaletler, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama yerleri de bulunuyor. Plajın yakınlarında ayrıca kafe ve çay bahçeleri, sağlık ocağı ve eczane de mevcut.

Yaz aylarında gelirseniz şayet Ağva Plajı, Kadırga Koyu, Kilimli Koyu’nda güneşlenebilir ve denizde yüzmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

İki Dere Arasına Kurulmuş Köye Yolculuk

İki Dere Arasına Kurulmuş Köye Yolculuk

Eğer, Ağva’da doğayla iç içe huzur dolu bir tatil yaşamak istiyorsanız Saklı Göl en güzel alternatif yerlerden biri… Burası bölgenin coğrafik olarak en çok dikkat çeken yeri…Göl, Karamandere Köyü sınırlarında bulunuyor. Ormanla çevrili olan yerde yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz, sportif aktiviteler yapabileceğiniz tesisler bulunuyor. Bol oksijenli havası ve muhteşem doğasıyla buranın müptelası olacak ve her haftasonu veya özel günlerinizde burayı tercih etmek isteyeceksiniz.

Ağva’da piknik veya mangal yapabilirsiniz. Çadırlarınızı alıp camping alanlarına gidip macera dolu kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Yeşilçay Nehri üzerinde bulunan meyhanelerde rakı-balık keyfinin tadını çıkarabilirsiniz. Burada Göksu Nehri üzerinde bulunan tesislerin restoranlarına gidebilirsiniz. Manzaraya karşılık şarap veya çayınızı yudumlayabilirsiniz. Sabahları ise nehir kenarında enfes bir kahvaltı yapabilirsiniz. Burada her tür doğa sporlarını deneyimleyebilirsiniz.

Ağva’ya Ulaşım

Ağva, İstanbul’un Kuzeydoğusu’nda olup, Şile’ye 29 kilometre mesafede bulunuyor. Şehir içinden gelecekler ise Eminönü iskelesinden veya Marmaray’dan Üsküdar’a gidebilirsiniz. Marmaray’ın sol tarafında ana yol üzerinde bulunan 4 nolu perondan Şile-Ağva otobüslerine binerek, Şemsi Paşa Cami karşısındaki kavşağın yanında bulunan Ağva otobüs durağında iniyorsunuz. Yolculuk yaklaşık olarak 3,5 saat sürebiliyor.

İstanbul dışından gelmek isteyenler ise İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’nda inip 70 kilometre mesafede bulunan Ağva’ya ulaşabilirler. Havaalanından Ağva’ya direk toplu ulaşım araçları bulunuyor. Dilerseniz araç kiralayabilir, taksi tutabilir veya transfer aracıyla ulaşabilirsiniz.