Mavinin her tonunu görebileceğiniz, sakinliğiyle huzuru hissedebileceğiniz, temiz havası ve yeşil doğasıyla kendinizi adeta cennetteymiş gibi hissedebileceğiniz Ege’nin kıyılarında biribirinden güzel yerler bulunmaktadır.

Güney Ege’nin en güzel yerlerinden biri olan Marmaris’de de eşsiz manzaraya sahip koylarıyla yıldızı parlayan köyler bulunmaktadır. Bunlardan biri de duru denizi, yeşilin, maviyle buluştuğu, koylarını doyasıya gezebileceğiniz Selimiye Köyü’nü mutlaka görmelisiniz.

Selimiye Köyü, yerli ve yabancı her mevsim turist ağılayan büyüleyici bir atmosfere sahip. Marmaris’e gelen Selimiye Köyü’ne uğramadan dönmez. Köy, Marmaris merkezine 45 kilometre mesafede yer alıyor. Hisarönü Körfezi’nin güvenli ve güzel koylarındandır. Asırlar önce köy bir çok medeniyet için adeta sığınak olarak kullanılmış. Bunun nedeni ise havanın kötü olduğu durumlarda denizciler buraya sığınırmış. Günümüzde de bir çok yat ve tekne buraya demir alıyor ve havalar düzeldiğinde denize açılıyor.

Issızlığın Ortasında Bir Köy

Issızlığın Ortasında Bir Köy

Bodrum, Çeşme, Ölüdeniz gibi popüler olmamasının sebebi ise belki de sahip olduğu güzelliğinin bozulmak istenmemesi burada yapılaşma yok, bakir kalmış, hareketli ve enerjik değil. Sakinliği seven, bozulmamış doğanın içinde koybolmayı tercih eden, küçük şirin bir köy. Burada köy hayatı devam ediyor. Son yıllarda dikkat çeken ve sıkça seyahat yazılarında bahsedildiği için de İstanbul, İzmir, Ankara gibi yerlerden köye yerleşimler olmaya başlamış. Harekteli, kaotik, metropol hayatı sevmeyenler için ideal bir yer diyebiliriz. Selimiye’ye gelişiniz yol bakımından zorlaşabilir. Ancak doğanın içinde geçecek olan yolculuğunuzun tadını ve keyfini çıkaracağınız için mesafe uzak gelmeyecektir.

Selimiye Köyü eski dönemlerde Losta diye anılırmış. Buranın 2 kilometrelik bir sahil şeridi yer alıyor. Sahilde bir kaç butik otel, özel tasarlanmış kafe ve restoran bulunuyor. Mekanların her birinin kendine özel plajı, yat bağlama yeri, iskelesi bulunuyor. Buradaki mekanların renklerinden, masalarına kadar dekorasyonuna hayran kalacak ve bir bardak biranızı ya da kahvenizi yudumlamadan ayrılamayacaksınız.

Selimiye Ege’nin en güzel özeti diyebiliriz. Mavinin bütün tonlarını kendisinde toplamış. Dilerseniz kiralayacağınız özel bir  tekneyle akşam üstü gezintisi yapabilir gece teknede şarabınızı içerek, müzik eşliğinde gökyüzündeki yıldızları izleyebilirsiniz.

Burada turlar 2 rota üzerinden gerçekleşiyor. Sabah saatlerinde 09:00-10:00’da turlar başlıyor ve akşam ise saat 17:00-18:00 gibi bitiyor. Tekne turu içinde Aşk Adası, Bencik Koyu, Kamelya Adası, Tavşan Adası yer alıyor. Amerikalı’nın Yeri’nde yüzme molası verip, öğlen karnınızı doyurup turu tamamlıyorsunuz.

Selimiye Köyü’nün özelliği ise Simi Adası’na yakın olması. Eğer Simi Adası’nı da görmek isterseniz yanınızda pasaport ve döviz bulundurmayı unutmayın. Köyün denizi akşamları ince bir çarşafa bürünüyor. Arkadaşlarınızla birlikte iskelede oturup manzaranın sakinliğini izleyebilir, müzik açıp iskelede dans edebilirsiniz.

Köyün eşsiz yemeklerinin ve dünya mutfağının en güzel yemeklerini ve içeceklerini tadabileceğiniz popüler restoranlarına gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra burada bulunan sanat atölyelerini gezebilirsiniz. Takı, çanta, cüzdan, ayakkabı üretilen atölyelerden kendiniz ve sevdikleriniz için hediye alabilirsiniz. Şayet mevsiminde gelirseniz eğer, Selimiye’nin karadutundan yemeyi unutmayın.