Polonezköy, yemyeşil bir doğanın ortasında şehir stresinden uzak kültürü ve doğayı birlikte yaşayabileceğiniz büyüleyici bir yer… İstanbul’un doğallığını yitirmemiş ender yerlerinden…. Özellikle yakın yerlerden insanların akın ettiği burada piknik, mangal yaptığı, yürüyüş ve trekking gibi doğa sporlarını deneyimlediği Polonezköy, ülkemizde Polonyayıların yaşadığı bir köy… Sosyolojik olarak farklı bir yer. Köyün etrafı çam ağaçlarıyla kaplı, kuş sesleriyle ayrı bir ahenge sahip olan köyde zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkında bile olamayacaksınız. Dilerseniz haftasonlarınızı dilerseniz günü birlik olarak buraya gelebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte çadır kampı veya karavan tatili yapabilirsiniz.

İstanbul’da Bir Polonya Köyü PolonezköyKöyün kısaca tarihine değinirsek eğer 1775 yılında Polonya, Avusturya-Rusya ve Prusya tarafından işgal edilir. Ancak Osmanlı Devleti Polonya’ın işgal edilmesine karşı çıkan ve bu alanı Polonyalı siyasi göçmenlerin barınması için burayı sığınak haline getirir. 1856 yılında yaşanan Kırım Savaşı’na girer ve Polonya’dan kaçan askerlerle birlikte sivillerde Kırım savaşına katılırlar. Savaştan sonra Abdülmecit Polonezköy’ün bulunduğu bölgeyi yerleşime açar. Daha önce burası Adamköy olarak anılırmış ancak Polonyalıların gelmesiyle birlikte Polonya Köyü olarak anılmaya başlanmış. Buradaki halka 1894 yılında vatandaşlık belgesi verilmiş ve 1923 yılında köy Polonezköy adını almış.

Köy 1900’lülerin başında 80 Polonyalı yaşamış. Günümüzde köy, dünyanın en ünlü köylerinden biri haline gelmiş. Köyün geçmişi ise 150 yıllık… Burada yaşayanlar dini inançlarını, geleneklerini yaşamaya devam edebiliyorlar. Polonya dili burada konuşulabiliyor. Köy hakkında ise yüzlerce makale ve belge bulunuyor. Köydeki evlerin etrafı bodur duvarlarla çevrili ve çitle güçlendirilmiş. Sık ve yüksek ağaçlar bulunuyor. Evlerin girişlerini ise yediveren sarmaşık gülleri süslemiş.

Köyde 1900-1914 yılları arasında yapılmış olan Czestochowa Meryem Ana kilisesi bulunuyor. Atatürk burada Zofia Teyze’nin Hatıra Evi’nde kalmış. Ev köyün tarihini ve kültürünü yansıtıyor. Köyde müzik festivalleri, resim ve heykel sergileri, ağaç oymacılığı gibi etkinlikler düzenleniyor. Aynı zamanda Haziran ayının birinci ve ikinci haftasında Polonezköy Kiraz Festivali düzenleniyor.

Buraya geldiğinizde köyün mutfak kültürüne de hayran kalacaksınız özellikle likör içmeden dönmeyin. Burada yürüyüş parkurları, bisiklet parkuru da bulunuyor. Şayet konaklamak isterseniz eğer uygun tesislerde mevcut.

Buraya gelebilmek için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün çıkışı olan Kavacık sapağından girebilirsiniz. 1 kilometre sonrasında Kavacık’a gelip sağa dönün ve Acarlar benzin istasyonunu takip edin. 5 kilometre sonra sola dönün ve 8 kilometre sonra köye ulaşabiliyorsunuz.

TEM Ümraniye-Sarıgazi üzerinden Şile yoluna sapıp, Alemdağ’a gelin ve Cumhuriyet Köyü’ne dönün buradan sola saparak köye ulaşabilirsiniz.
Otobüsle gelmek isterseniz eğer 137 nolu Kavacık-Beykoz-Riva-Cumhuriyet Köyü hattına binebilirsiniz. Ümrüniye’den ise 138 nolu otobüs hattına binerek köye ulaşmanız mümkün.