İstanbul Modern Sanat Müzesi, özel girişimler sonucunda hayat bulmuş ülkemizin ilk modern sanat müzesi özelliğini taşımaktadır. 2004 yılında hizmete açılmış olan yapının geçmişi 20 yıla kadar uzanıyor. Yani 20 yıl süren çalışmalar sonucunda İstanbul ve ülkemiz bu müzeye sahip olabilmiş.

İstanbul sadece tarihi ve doğal güzelliğiyle değil kültür ve sanat alanında da dünyanın başkenti diyebiliriz. Burada bir çok tarihi ve modern müze bulunmaktadır. İstanbul Modern’e geldiğinizde yorgunluğunuzu atabilmeniz için çayınızı ve kahvenizi yudumlayacağınız terası bulunuyor. Manzaraya karşılık kahvenizi yudumlarken diğer yandan kültürel alanda kendinizi geliştirebiliyorsunuz.
8000 metrekarelik bir alan üzerinde Tophane’de bulunan müze günümüze kadar bir çok yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlamış. Müze, bir çok organizasyona da ev sahipliği yaparak kısa zaman içinde dünya üzerinde önemli müzeler arasında yerini almış. Müzede sadece galeriler ve sergiler bulunmuyor aynı zamanda kütüphane, sinema, ücretsiz eğitim programları, sosyal proje çalışmaları, atölyeler, restoranlar bulunuyor. Müzeye giriş ücretli ancak Perşembe günleri gelirseniz ücret alınmıyor.

İstanbul'un Sanat MüzesiMüze Karaköy Limanı ile Mimar Sinan Güzel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’yle Tophane-i Amire arasında bulunuyor. Müzenin olduğu bina eskiden T.C. Denizcilik İşletmeleri için kuru yük deposuymuş. Buradaki 4 numaralı antrepo binası müzeye çevrilmiş. 11 Aralık 2004 yılında da ziyaretçilere açılmış. Fakat 2019 yılında bulunduğu bina, Galataport Projesi sebebiyle yeniden yapılana kadar Karaköy’de bulunan Paket Postanesi binasına taşınmıştır.
İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde

İstanbul Modern‘in her iki kata yayılan sürekli ve süreli sergi alanlarında, Türkiye ve dünyadan modern ve çağdaş sanat sergileri düzenlenmektedir. Giriş katında yer alan Sürekli Sergi Salonu’nda müzenin kendi koleksiyonu sergilenmektedir. Belli aralıklarla yenilenen koleksiyon sergilerinde, Türkiye’de 20. yüzyıldan itibaren üretilen resim, heykel, yerleştirme, video, yeni medya ve fotoğraf gibi çalışmalar; İstanbul Modern’de Türkiye’deki modern sanatın geçirdiği dönüşümü izleme olanağı tanıyan açıklamalarla birlikte sunulmaktadır. Bunların yanı sıra İstanbul Modern, farklı coğrafyalardan günümüz sanatının önemli temsilcileriyle ülkemizdeki sanatçıların çalışmaları bir araya getirilerek dünya sanatının güncel örneklerinden de bir kesit sunulmaktadır.

Zemin katta yer alan Süreli Sergiler Salonu, Fotoğraf Galerisi ve Kısa Süreli Sergiler Alanı’nda ise, aynı anda 2 ya da 3 sergi, izleyicilere sunulmaktadır. Süreli Sergiler Salonu’nda, modern Türkiye sanatına dair kavramsal sergiler düzenlenmektedir. Görsel sanatlardaki güncel dönüşümleri işaret eden küresel veya bölgesel sergiler de bu salonda yer almaktadır. Fotoğraf Galerisi’nde Türkiye ve dünyada fotoğrafçılığın başlangıcından itibaren ortaya çıkan sanat akımlarının yansımalarını inceleyen grup sergileri ve önde gelen fotoğrafçıların bireysel sergileri düzenlenmektedir. Kısa Süreli Sergiler Alanı ise, mimarlık, tasarım, video ve yeni medya gibi alanlardaki sergi ve programlara yer vermektedir.

Müzeyi, Pazartesi ve dini bayramlar haricinde hafta içi her gün saat 10:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze, Beyoğlu ilçesine bağlı olarak Tophane’de rıhtımın hemen arkasında yer alıyor. Buraya gelmek için Beşiktaş üzerinden Eminönü’ne giden otobüslere binerek Tophane’de inebilirsiniz. Şayet Anadolu yakasından gelirseniz eğer, Kabataş’a vapurla gelip buradan tramvaya binerek Tophane durağında inebilirsiniz. Dilerseniz Karaköy’de inip yürüyerek de buraya gelebilirsiniz.