Aydos Ormanı, Anadolu yakasında olup çevresinde Kartal, Sultanbeyli, Pendik ilçeleri bulunuyor. Buraya haftasonlarınızı değerlendirmek amacıyla gelebilir, huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Burada piknik yapabilir, göl kenarında yürüyüş yapabilir, balık tutabilir, mangal keyfi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Aydos Ormanı her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip bir görüntüye sahip… Burada yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz büfelerde bulunuyor. Buraya gelmişken 537 metre yüksekliğe sahip İstanbul’un en yüksek tepesi olan Aydos Tepesi’ni mutlaka görmelisiniz. Orman oksijen ve de çeşitlilik bakımında zengin bir atmosfere sahip.

İstanbul’un Akciğerleri Aydos Ormanı

İstanbul’un Akciğerleri Aydos Ormanı

Aydos Tepesi’nin geçmişi Bizans dönemine kadar uzanıyor. Çevresi yeşilliklerle çevrili olup, güney yamaçları ise Marmara Bölgesi’ne yağmuru taşırken, Kuzey yamacına ise Karadeniz kıyılarına yağmur aktarımı yapıyor. Böylece iki bölgenin de önemli doğal köprüsü haline geliyor. Tepeye çıktığınızda Pendik ve Sultanbeyli’ni kuşbakışı görebiliyorsunuz. Burada oturup piknik yapabilir, soğuk bir şeyler içerek güneşin batışını izleyebilirsiniz.

Aydos Gölü ise Uzungöl’e benzer bir yapıya sahip. Ormana girdikten sonra 5 kilometre mesafede bulunuyor. Dilerseniz buraya trekking yaparak da gelebilirsiniz. Göle, tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Aydos’da mangal ve mesire alanları bulunuyor. Burada kendi mangalınızı kendiniz yapıyorsunuz. Yiyecekleri ise çevrede bulunan mekanlarda alabiliyorsunuz. Göl üzerinde deniz bisikleti sürerek eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Haftasonları sevdiklerinizle birlikte buraya kahvaltı yapabilirsiniz. Bunun için mekanlar bulunuyor. Burada saat 07:00-02:00 saatleri arasında hizmet veren mekanlar bulunuyor.
Burası Osmanlı döneminde av alanı kullanılıyormuş. Ormanın giriş kısmı asfaltlanmış sonrasında ise mıcır ve topraklı bir yola sahip. Burada bulunan Aydos Gölü ise tepenin tam tersi yönünde bulunuyor . Buraya gelmişken mutlaka tepeyi ve gölü de görmelisiniz. Burada uzun süre kalmak isterseniz eğer Anadolu Yakası’na buraya yakın olan ilçelerde konaklayabilirsiniz.

Aydos Ormanı’na gelmek için E-5 TEM bağlantılarını kullanabilirsiniz. Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametini takip edebilirsiniz. Aracınızla geldiğinizde bunun için sizden ormana giriş ücreti alınıyor.

Otobüsle gelecekseniz şayet Kadıköy üzerinden 21U Uğurmumcu-Kadıköy hattına binerek, Çamlık durağında inebilirsiniz. Yoluculuk yaklaşık olarak 50 dakika sürebiliyor. Bunun yanı sıra, Kartal Köprüsü üzerinden 132 C Sultanbeyli-Gölet, Kartal 131ÇK Çekmeköy-Kartal ile 131V Veysel Karani-Yakacık otobüs hatlarına binebilirsiniz.
Bostancı’dan gelecekseniz eğer, 17S Uğurmumcu-Bostancı otobüsünü tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda Kartal’da Aydos Ormanı’na giden minibüslerde yer alıyor.