Her geçen yıl nüfusu çoğalan, yeşil alanı azalan İstanbul’da yeşil alan bulabilmek ne yazık ki çok zor. Atatürk Arboretumu ise doğaya hasret İstanbul halkının haftasonları kaçış noktalarından biri… Belgrad Ormanı ile yan yana olması ise burayı cazibeli hale getiriyor.

Atatürk Arboretumu her mevsim gidip, gezebileceğiniz eşsiz bir doğaya sahip. Belgrad Ormanları’nda piknik, mangal yapabilir, futbol oynayabilir, bisiklet sürebilir, en sevdiğiniz kitabı çimlere uzanarak okuyabilirsiniz. Ancak bu aktiviteleri Atatürk Arboretumu’nda yapmanız yasak çünkü burası aynı zamanda müze… Bu yüzden sınırlandırmalar getirilmiş.
Arboretum ‘ağaç parkları’ anlamına geliyor. Ağaçların veya ağaç gibi soydan gelen odun bitkilerin yetiştirilmesi ve korunması için burası yapılmış. Botanik bahçelerin bulunduğu yerde bilimsel araştırmalarda yapılıyor. Bitki türleri gözlemleniyor. ‘arbor’ ağaç demek ‘etum’ ise ağaç ve bitki türlerinin yetiştiği ortam demek.

İstanbul'un Cenneti Atatürk Arboretumu

İstanbul’un Cenneti Atatürk Arboretumu

Burası için İstanbul’un huzur veren cennetten bir köşe diyebiliriz. Doğayla baş başa huzur dolu bir gün geçirmek isteyenler için ideal bir yer. Gölet, yürüyüş yollarının bulunduğu yeşilin her tonunu görebileceğiniz, kuş sesleri içinde çayınızı yudumlamanın keyfini yaşayacak ve keyifli sohbetler içinde yürüyüşler yapabileceksiniz. Bölge özellikle fotoğraf sanatçılarının ilgi gösterdiği yerlerden biri… Yeni evlenen çiftlerin ise düğün fotoğraflarını çektirdiği özel bir mekân…

Bölgede ördekler, peruka çalısı, Amerikan Lale Ağacı, Japon Tesbih Çalısı, Maymun Çıkmaz Ağacı ve kuğular bulunuyor. İstanbul’un doğal yaşam alanlarından biri olan Atatürk Arboterumu’nda zamanın geçmesini hiç istemeyeceksiniz. Her mevsim rengarenk bir görüntüye bürünen alanda çok özel anlar yaşamanın mutluluğunu yaşayacaksınız. Doğa tutkunlarının vazgeçilmez rotalarından biri olan bölgede özel günlerinizi anmanın ve kutlamanın güzelliğini de yaşayabilirsiniz. Buraya gelirken mutlaka yere serip oturabileceğiniz bir örtü getirmeniz de fayda var. Çantanızda bisküvi, içecek..vb yiyecekleri getirmeyin çünkü çantanız arandığında bu ürünler alınıyor. Çünkü içeriye yiyecek götürülmesine izin verilmiyor.
Bu muhteşem doğal alan İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü ortaklığıyla Bahçeköy-Kilyos yolu üzerinde 1949 yılında kurulmuş. Günümüzde ise 296 hektarlık bir alan üzerinde dünyanın bir çok yerinden getirilen farklı 2000 bitki türüne de ev sahipliği yapıyor.

Bölgede ücretsiz otopark yer alıyor. Buraya su ve çocuk maması dışında her tür alkollü-alkolsüz içecek, her türlü yiyecek, tripod, top, uçurtma balon, konfeti, bisiklet, evcil haycan, oyuncak, profesyonel çekim ve kostüm getirmek yasak.

Atatürk Arboretum Ulaşım
İstanbul Sarıyer ilçesinde yer alan Atatürk Arboretumu Kemerburgaz-Bahçeköy semtinde bulunuyor. Buraya Beşiktaş üzerinden 35 dakika süreyle ulaşabilirsiniz.
Alana aracınıza gelmek isterseniz eğer, Sarıyer yönünden Büyükdere Caddesi yönünde Hacıosman’a gidin. Tabelaları takip ederek Bahçeköy yoluna dönün. Bahçeköy’de yer alan İstanbul Üniversitesi Spor Salonu’nun karşısında bulunan Kemerburgaz yolu üzerinden sola dönün. Buradan yaklaşık olarak 500 metre ilerledikten sonra sol tarafta Arboretum’a gelmiş olacaksınız. Buraya giriş ücretsiz.

Buraya metroya binerek gelmek isterseniz eğer, Yenikapı-Hacı Osman metrosuna binebilirsiniz. Son istasyonda inerek buradan 15 dakika da bir kalkan 42HM Bahçeköy otobüslerine binebilirsiniz. 25 dakika süren yolculuktan sonra Bahçeköy’de inip Kemerburgaz yolundan 500 metre yüreyerek ulaşmanız mümkün.

Bunun yanı sıra Taksim ve 4. Levent üzerinden kalkan 42T otobüsüne de binebilirsiniz. Bu otobüsle İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi durağında iniyorsunuz. Yaklaşık 500 metre geri yürüyüp sola dönün ve sağa sapın.

Atatürk Arboretum’a giden hatlar
42HM Bahçeköy-Hacıosman
59RK Rumelihisarüstü Boğaziçi Üniversitesi – Arıköy
153 Bahçeköy-Sarıyer
42M Bahçeköy-4.Levent Metro
42 Bahçeköy-4.Levent Metro
42T Bahçeköy-Taksim