Emirgan Korusu her mevsim İstanbul halkının uğrak yerlerinden biridir. Hızla betonlaşan şehirde bulunan yeşil alanlardan biridir. Burası Osmanlı Hükümdarı IV. Murad’ın İranlı Emir Gün’e hediye olarak verdiği bir bahçedir. Daha sonraki yıllarda bu durum bir çok kez el değiştirmiştir. 1940 yılında Belediye Başkanı olan Lütfi Kırdan burayı kamusal alan haline getirerek park yapmış ve halkın hizmetine sunmuştur.

İstanbul'un Cenneti Emirgan KorusuPark doğal güzelliğiyle ve özellikle ilkbahar aylarında açan yüzlerce bitki ve rengarenk çiçekleriyle dikkat çekmektedir. Parkın içinde tarihi köşkler yer almaktadır. Bunun yanı sıra çocuk oyun alanları, seyir terasları, piknik alanları, yürüyüş parkurları bulunuyor. Buradaki köşkler 1871-1878 yılları arasında yaptırılmıştır. Adlarını ise sahip oldukları renklerden almıştır.
Sarı Köşk, kuş evi görüntüsüne sahiptir. Süsleme sanatının en güzel örneklerinden biridir. Köşkler içinde manzara açısından en çok ilgi gören yapıdır. Burada kafe ve restoranda mevcuttur. Arkadaşlarınızla birlikte burada boğaz manzarası eşliğinde kahvenizi veya şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Pembe Köşk , Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan uzun yıllar boyunca padişahların seyir mekanı olmuş yapılardandır. Beyaz Köşk ise, parkın içindeki özel botanik düzenlemeye ve bitki çeşitliğine sahiptir. Bahar ve yaz aylarında rengarenk ağaçlar arasında bulunan Beyaz Köşk görülmeye değer bir yer.
Buraya haftasonlarınızı özel kılmak amacıyla ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte unutulmaz bir kahvaltı yapabilirsiniz. Yalnız haftasonları fiyatlar yüksek, hafta içi gelirseniz sizin için daha makul olabilir. Çok fazla menü çeşidi olduğu için kararsız kalabilirsiniz. Kahvaltı saati 09:00-13:30 arasında yapılıyor. Hafta içi ise kahvaltı 14:00’a kadar sürebiliyor.

Aileniz ve çocuklarınızla birlikte buraya piknik amacıyla gelebilirsiniz. Korunun içinde oyun parkı bulunduğu için bebeğiniz ve çocuklarınızla keyifli saatler geçirebilirsiniz. Kaydıraklar, tırmanma alanları yer alıyor.

Yeni evlendiyseniz eğer düğün fotoğraflarınızı ölümsüz hale getirmek için Emirgan Korusu bunun için çok uygun bir yer. Özellikle ilkbahar aylarına düğününüzü denk getirirseniz eğer fotoğraflarınızdaki manzara sizin için çok daha renkli olacaktır. Buraya özel aracınızla gelirseniz şayet bir de otopark hizmeti sunuluyor. Köşklerin önlerine aracınızı park edebiliyorsunuz.

Emirgan Korusu, Sarıyer ilçesine bağlıdır. Beşiktaş-Sarıyer sahil yolu üzerinde yer alıyor. Beşiktaş yönünden gelirseniz eğer Sakıp Sabancı Müzesi’nin üzerinde geniş bir alan içinde koruya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Mecidiyeköy’den gelirseniz 29Ş otobüsüne binebilir buradan da 4. Levent’te inip EL2 hattına binebilirsiniz. Kabataş üzerinden gelenler ise 25E, 22E ve 40T otobüs hatlarına binebilirler.