İstanbul her ne kadar metropol bir şehir olsa da sınırlarında doğasıyla ve sessizliğiyle dikkat çeken köyleri bulunmaktadır. Bunların bir kısma Anadolu Yakası’nda Beykoz’da, diğer bir kısmı da Avrupa Yakası’nda bulunan Arnavutköy’dedir. İstanbul’un Kuzeybatısı’nda Arnavutköy sınırları içinde bulunan Balaban Köyü sessiz, sakin, eşsiz manzarasıyla İstanbul en şirin köylerindendir.

İstanbul'un En Güzel Köyü Balaban

İstanbul’un En Güzel Köyü Balaban

Balaban Köyü Tarihi

Balkan Savaşları’ndan sonra Arnavutluk, Selanik, Romanya ve Bulgaristan’dan gelen halk bu köyü kurmuşlar. Köyün tarihi ise 1000 yıllık… Kale içinde yarım ada da bulunan korsan yatağı ise Cenevizlilerden kalma… Kale içinde Trikos denilen bir manastır bulunuyor. Eski çağlarda göl ve deniz arasındaki bağlantı ise doğal etkenler sebebiyle yok olmuş. Terkos Gölü kenarında bulunan köy, kartpostallık bir görüntüye sahip. Yarımada şeklinde uzanan köy, deniz, göl, orman manzarasını barındıran İstanbul’un tek yerlerindendir. Bundan yıllar önce köye deniz üzerinden bağlantı varmış. Korsanların sık sık buraya gelirmiş. Aynı zamanda halk geçimini hayvancılıkla sağlarmış. Günümüzde manda yetiştiriliciği yapılmaya devam ediliyor. Burada mangal kömürü üretilirmiş. Osmanlılar döneminde köy mesire alanı olarak kullanılırmış. Balaban Köyü aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet’in de en sevdiği yerlerden biriymiş.

Balaban Köyü her mevsim güzelliğini kaybetmeyen, cennetten bir köşe diyebiliriz. Buraya haftasonlarınızı değerlendirmek, şehir stresinden, gürültüden kaçmak için gelebilirsiniz. Piknik, mangal yapabilir, bisikletinizi sürebilirsiniz. Gölde sandal keyfi yapabilir, balık tutabilirsiniz. Köy kahvesinde kahvaltınızı yapabilirsiniz. Şehrin kaotik ortamında uzaklaşmak isteyenler için ideal yerlerden biri diyebiliriz. Köye gelirken tedarikli ber şekilde gelmelisiniz. Örneğin çöp poşetleriyle gelmeniz iyi olacaktır. Köydeki marketten bütün eksiklerinizi almanız faydalı olacaktır. Buraya gelmeden evvel mutlaka fotoğraf makinenizi getirmenizde fayda var. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte çadır kampı da yapabilirsiniz.

Balaban Köyü’ne Ulaşım

Buraya Kemerburgaz-Göktürk yolu üzerinden 30 dakika içinde gelebilirsiniz. Aynı zamanda Metro’dan kalkan 336 A Bayrampaşa İETT otobüsüyle buraya ulaşabilirsiniz. Köy şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Balaban Köyü’nün tek girişi var. Kemerburgaz yönünden Tayakadın’a doğru geldiğinizde buraya ulaşmanız mümkün. Köyün merkezine geldiğiniz zaman gölet tabelasını takip etmeniz yeterli olacaktır. Dönüş içinse Dursunköy tabelalarını takip ederek Arnavutköy’e gelerek şehre rahatlıkla dönebilirsiniz. Buradaki yolların virajlı olduğunu belirtmekte fayda var.