Hep “o eski İstanbul, ah eski İstanbul” diye işitiriz ya… İşte o eski İstanbul’u bugün hala biraz da olsa yaşatan Kuzguncuk, sahip çıktığı maneviyatı ve korumaya çalıştığı atmosferi ile İstanbul’un kalbidir.

Taksim meydanındaki kozmopolitlikten, Eminönü’nün keşmekeşliğinden, Karaköy’ün kendini kaybeden kimliğinden uzak da Osmanlı mimarisinden kalan yalıların ve cumbalı evlerin kendini koruduğu Kuzguncuk, yozlaşmadan İstanbul’u İstanbul yapan başlıca semttir.

Yıllar boyunca Türk sinemasında yer edinmiş onlarca diziye ve filme sahne olan sokaklarında anne, babalarınızın gençliğini ve çocukluğunuzu bulabileceğiniz semt Arnavut kaldırımlı rengarenk evlerinin önünde gecenin geç saatlerine dek oturduğunuz zamanın şahididir.

İki ve üç kattan meydana gelen renkli yalı ve konakların her birinin önünden sarkan begonviller ve sardunyalar ile cümbüş halinde yerinde duramayan Kuzguncuk’da her sokağa girin ve mümkünse kaybolun. Ancak böyle çıkar Kuzguncuk’un tadı.

İstanbul'un Masal Semti

İstanbul’un Masal Semti

Bütünü ile nostalji kokan Kuzguncuk, yıllar boyunca Türk sinemasında kült hale gelen pek çok dizi ve filme mekan olması ile ayrı bir atmosfere sahiptir. Bunların arasında dikkat çeken 90’lı yılların efsane dizilerinden olan Perihan Abla Sokağı gelir. Yine ekranların renkli hikayelerinden olan Ekmek Teknesi’nin çekildiği sokak ve dizinin ismine adını veren lokanta da, Kuzguncuk’ta merak uyandıran tarihi sokaklar arasındadır.

İstanbul’un göbeğinde, boğazın en güzel köşesinde yer alan Kuzguncuk’ta karşılaşacağınız restoran ve kafelerin birçoğu şehrin ilk yapılarını yansıtır mimariye sahiptir. Bilhassa otantik ve farklı tasarımların hayranıysanız çiçek ve antik dönem eserlerini yaşatan mekanlar ile içinden çıkamayacağınız pek çok seçenek vardır.

Semt Üsküdar’da olmasına rağmen ilk Musevi yerleşkeleri arasına girmesiyle beraber ilçenin taşıdığı imajdan son derece uzaktır. Musevilerin kutsal topraklara yolculuğundaki son durak olarak tarihe geçen bölge, aynı zamanda yıllar içinde Rum ve Ermeni nüfusu ile yoğun bir kültür alışverişi yaşadı. Günümüzde bu sevimli havasını hala muhafaza eden Kuzguncuk, yapısal mimaride de farklılığını açık bir şekilde dile getirir. Semtin pek çok yerinde bugün hala çeşitli inanışlara ait kilise, manastır, sinagog ve cami varlığını özenle sürdürür. Belki de Kuzguncuk’u İstanbul içinde bu denli özel kılan da hala farklı inanışlara ait ritüellerin sevgi içinde yücelmesi.