Dünyada eşi benzeri bulunmayan, Asya ve Avrupa kıtalarını ve bunun sonucunda milyonlarca insanı kültürel anlamda birbirine bağlayan İstanbul, bugün hem Türkiye’nin, hem de dünyanın en önemli şehirlerinden biridir.  Yıllar boyunca şarkılara, şiirlere ve destanlara konu olan kent; kültürel ve tarihi dokusu ile uzunca bir geçmişi sergileyen önemli bir mirastır. Çeşitli dönemlere ait camiler, saraylar, hanlar, kiliseler, sinegoglar ve manastırlar ile bugün dünyanın dört bir yanındaki kültürel ve mimari geleneklerin yansımasını açıklayan İstanbul, tüm bu özelliği çerçevesinde yine bugün dünyanın en çok turist ağırlayan şehirlerinden biridir.

İstanbul'un Romantik Yapısı

İstanbul’un Romantik Yapısı

Kentin bu denli rağbet görmesinin en büyük nedenlerinden olan Doğu ve Batı uygarlıklarının önemli bir kesişimini yansıtan mimarileridir. Keşfetmenin oldukça eğlenceli ve heyecan verici olduğu şehir, yüzyıllar boyunca Bizans, Konstantiniye ve İstanbul isimleri arasında tarihin akışına sahne oldu. Bu üç medeniyetin yanı sıra çok sayıda imparator ve beylik tarafından da belli dönemlerde ele geçilen kent medeniyetlerin, kültürlerin ve dinlerin buluşma şehridir.

Kentin en eski yeri olarak bilinen Tarihi Yarımada, günümüze gelene kadar çeşitli kimliklerdeki insanların yönetimi altında yürütüldü. Tüm bunlar çerçevesinde bugün kent turizmini büyük bir şekilde kucaklayan bölge, ilk olarak milattan önce 685 tarihinde Yunanlılar tarafından kurularak “Byzantion” ismini aldı. Ardından çeşitli isimler ile farklı uygarlıkları ağırlayan Tarihi Yarımada, Osmanlı İmparatorluğu ile şahlanıp İstanbul olarak anılmaya başlandı.

Sınırsız bir eğlence hayatına sahip olan kent; doğal güzellikleri, kubbeleri, köşkleri, sarayları, müzeleri, anıtları, kuleleri ile tam bir cazibe merkezidir. Sanat ve kültür alanında da aktif bir merkez olan İstanbul, Türkiye ve dünyanın en büyük kentlerinden biridir.

Şehirde gezilecek yerlerin başında gelen Galata Kulesi, İstanbul’un en romantik yapısıdır. Heybetli yapısı ile yüzyılları kucaklayarak günümüze kadar ulaşmayı başaran yapı, dünyanın en eski kulelerinden biridir. 70 metre yüksekliğe sahip olan Galata Kulesi, Bizanslılarda “Büyük Burç”, Cenevizlilerde “İsa Kulesi” olarak kullanıldı. Yüzyıllar boyunca farklı uygarlıkların egemenliği altında kalması ile beraber binlerce rivayete sahip olan Galata Kulesi’nin en büyük inancı ise ilk kez yanınızda kiminle çıkarsanız onunla evleneceğiniz inancıdır.