Çilingöz, İstanbul’un gizli kalmayı başarmış, büyüleyici doğa güzelliğine sahip bir yerdir. Çatalca sınırlarında yer almaktadır. İstanbul’a yaklaşık olarak 120 kilometre mesafede bulunuyor. Çatalca-Çilingöz arası ise 60 kilometre… Yol üzerinde sizleri ağaçlar, böğürtlenler karşılayacak… Sanki yeşil bir koridorun içinden gidiyormuş gibi doğanın güzelliğine tanık olacaksınız.

İstanbul’un Saklı Cenneti Çilingöz

İstanbul’un Saklı Cenneti Çilingöz

Bir yandan deniz, diğer yandan orman ve göl hepsi bir arada olan bu manzara içinde zamanın geçmesini hiç istemeyeceksiniz.

Burada kamp yapabilir, plajında güneşlenip, denizinde yüzebilirsiniz. Yaz sezonunda geldiğinizde bunları yaparken, kışın ise çadır kampıyla doğanın içinde dinlenebilir, macera dolu birkaç gün geçirebilirsiniz. Burada boğulma olaylarının yaşandığını belirtmekte fayda var. Dilerseniz kayalıkların ilerisinde bulunan küçük bir havuza benzeyen ve biraz derin olan Akvaryum’da da yüzebilirsiniz.

Çilingoz Plajı, 80 metre uzunlukta, ince kumlu bir yapısı var ancak çok bakımlı bir plaj olduğunu söyleyemem…. Karadeniz’e kıyısı olduğu için denizi oldukça dalgalı, o yüzden çok iyi bir yüzücüyseniz çok fazla sınırı geçmeden yüzmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Dilerseniz burada piknik ve mangal da yapabilirsiniz. Bol köpüklü kahvenizi veya soğuk içeceğinizi yudumlayarak akşam güneşin batışını izleyebilirsiniz.

Plajın yanında bulunan Çilingöz Deresi zaman zaman denizle birleşiyor ancak kum birikmesi olduğu için bazen ayrılıyor. Burada sazlıklarda yer alıyor. Balık tutmayı seviyorsanız derede sazan ve kefal tutabilirsiniz.
Burada yeme-içme ihtiyacınızı karşılamak için mangal yapabilir veya büfe, fastfood, restoran gibi mekanlara gidebilirsiniz.

Buraya gelmek istiyorsanız eğer kamp yapmak için Mayıs, Haziran ayını ve denize girmek için de Temmuz ayını tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında haftasonları yer bulmakta zorlanabilirsiniz.
Bunun dışında bol bol yürüyüş ve trekking yapabilirsiniz. Burada konaklayabileceğiniz tesisler Kıyıköy’de bulunmaktadır. Kamp ve karavan için alanlar bulunmaktadır.

Çilingöz Tabiat Parkı Ulaşım
Buraya E5 veya TEM otoyolunu kullanabilirsiniz. Çatalca’nın girişinde Çilingöz tabelalarını takip edebilirsiniz. Anadolu yakasından gelecekseniz eğer İstanbul Havayolu üzerinden gelebilirsiniz. Buradan Çatalca merkeze gelmeden Saray’a doğru gitmeniz gerekiyor. Daha sonra Çilingöz tabelalarıyla karşılaşacaksınız. Çilingöz’de toplu taşıma aracı bulunmuyor.