Karadeniz denildiğinde pek çok kişinin ilk olarak aklına gelen şehir Trabzon, yeşille mavinin uyum içinde dans ettiği önemli bir turizm merkezidir. Görenleri kendine hayran bırakan muhteşem bir coğrafyaya sahip olan Trabzon, aynı zamanda Türkiye’de yayla turizmin başkentlerinden biridir. Köylerinin birçoğu yayla olan kent, bahar ve yaz aylarının gelişi ile beraber dünyanın dört bir yanından yoğun oranda bir turist akınına uğrar. Karadeniz mutfağının kendine özgü lezzetleri ile bir araya gelmenize olanak sağlayan kent, aynı zamanda bugüne kadar tatmadığınız muhteşem lezzetleri ile de misafirlerini kusursuz bir şekilde ağırlamayı başarıyor. Muhlaması, mısır ekmeği, karalahana dolması, laz böreği, Akçaabat köftesi, hamsili pilavı ve daha nicesi ile şehir geniş bir gastronomi mutfağıdır.

Karadeniz'in Sevimli Gölü

Karadeniz’in Sevimli Gölü

Tüm bunların yanı sıra tarihte önemli bir yer edinen Trabzon, yüzyıllar boyunca dilleri, kültürleri ve dinleri birbirinden farklı medeniyetleri ağırladı. Bunun sonucu olarak şehir bugün oldukça çeşitli bir mimari özelliğe sahiptir. Her bir hali ile renkli görüntüler veren Trabzon, kültürel kimliği ve yüzyıllara dayanan tarihsel serüveni ile önemli bir rol edinir.

Bugün hala dokusu bozulmayan köyleri ve kasabaları ile turizmin kalbi olan Trabzon, özellikle Uzungöl ile tam bir tabiat harikasıdır. Çaykara ilçesine bağlı turistik bir mahalle olan bölge yaz, kış devamlı olarak turist akınına uğrar. Sahip olduğu doğal güzellikler ile Karadeniz turunun odak noktalarından olan bölge, yağmur ormanlarının bulunduğu yerdir.

Yemyeşil ormanların arasında, gökyüzünün beyaz bulutları ve mis gibi oksijeni ile büyüleneceğiniz Uzungöl, Trabzon’a 99, Çaykara’ya ise 19 kilometre uzaklıktadır. Haldizen vadisi doğa yürüyüşü, botanik amaçlı turlar, kuş gözlemciliği gibi aktivitelerin son derece rağbet gördüğü Uzungöl, yayla evleri ile oldukça etkileyici bir atmosfere sahiptir.

Etrafını dik yamaçların kapladığı göl, önemli bir peyzaj alanıdır. Mevsimsel olarak çok az farklılık gösteren göl aynı zamanda alabalıkların önemli yaşam alanıdır.

Yerli turistler tarafından genellikle yaz aylarında yoğun ilgi gören Uzungöl, yabancı gezginler tarafından ise daha çok kış aylarında tercih edilir. Her mevsimin adeta apayrı bir masal diyarı olduğu Uzungöl, ülkemizin gözde turizm destinasyonlarından biridir.

Trabzon Havalimanı Ulaşım

Şehir merkezine 6 km uzaklıkta ve sahil kenarında konumlanmış olan Trabzon Havalimanı’ndan merkeze ulaşmak oldukça kolaydır.

Ayrıca havalimanı Karadeniz Teknik Üniversitesi Kampüsü’ne 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. Havalimanından şehir merkezine otobüs seferleri dolmuş ve taksi seçenekleri ile gitmek mümkündür.

Bununla beraber eğer otel rezervasyonu yaptırdıysanız bazı otellerin havalimanı servisleri olduğunu hatırlatalım.

Havalimanında Rize, Giresun gibi yakın yerlere HAVAŞ ile servis imkanı da bulunmaktadır.