Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı olan doğası ve coğrafik yapısıyla en güzel beldelerinden İğneada kış tatili için ideal yerlerden biri diyebiliriz. Öyle ki dünyaca ünlü coğrafyacı Strabon ‘Geographica’ adlı eserinde İğneaada’dan bahsetmiş, burası için Apollonia ile Salmydessos arasında kalan bölgeye Thynların yaşadığı yer Thyna olarak belirtmiştir. Antik Yunan döneminde burası Trac yani Trak olarak anılıyormuş. Romalılar ise Tracia yani Trakya demişler.

Karadeniz’in Trakya’yla Bütünleştiği Yer İğneada

Karadeniz’in Trakya’yla Bütünleştiği Yer İğneada

Burayı özel kılan ise M.Ö. 476 yılında Attik-Delos yani ilk deniz birliğinin kurulduğu yerdir. Kısacası Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu’nun izlerini taşımaktadır.
Karadeniz kıyısında, Türkiye ve Bulgaristan sınırında yer alan adanın çevresi Longos ormanıyla çevrilidir. Güneyinde ve batısında ise Istıranca dağları vardır. Adanın 20 kilometre kumsalı bulunuyor. Burası yazın kumsalında güneşlenip, denizinde yüzebileceğiniz, sonbahar ve kışın ise ormanında çadır kampı veya karavan tatili yapabileceğiniz eşsiz doğa güzelliğine sahip yerlerdendir. Karadenizin masmavi denizi ve Trakya’nın yeşil ormanıyla sentezlenen İğneada sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerinde ilgi gösterdiği tatil beldelerinden…

Ada da irili, ufaklı bir çok göl de bulunuyor. Bu göller, Erikli, Mert, Hamam, Pedina, Ramana, Sülüklü ve Saka gölleridir. Göllerde çeşitli türde balıklar yaşıyor. Dilerseniz bu gölleri görmeye gelirken sandal gezintisiyle keyiflenirken, mangal ve piknik de yapabilirsiniz. Cırcır böceği ve kuş sesleriyle sabaha uyandığınız İğneada’da zamanın geçmesini hiç istemeyeceksiniz. Burada trekking gibi bir çok doğa sporlarını da yapabilirsiniz. Buraya gelmişken Demirköy, Kıyıköy ve Dupnisa Mağarası’nı görmeyi unutmayın.

Gölleri, Longoz Ormanları, denizi, kumsalları ve tarihiyle büyüleyici bir atmosfere sahip olan İğneada’da şehrin stresinden uzaklaşacak, bol oksijenli havasında huzurlu bir tatil geçirebileceksiniz. İğneada, İstanbul’a yakın olması sebebiyle özellikle haftasonları yoğun ilgi gören yerlerdendir. Burası kuşlar içinde önemli bir göç yoludur. İğneada’dan ayrılmadan evvel meşhur organik balından almayı unutmayın. İğneada’da bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz pansiyon ve oteller bulunmaktadır.

İğneada’ya Ulaşım

İstanbul’dan gelecekseniz eğer yaklaşık olarak 224 kilometre mesafeyi aracınızla adaya
4 saat 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Ankara’dan gelecekler için ise 675 kilometre mesafede yer alıyor ve 9 saat 15 dakika sürüyor.
Otobüsle gelmek isteyenler ise otobüs firmalarıyla 5 saat yolculukla adaya rahatlıkla gelebilirsiniz.