Muğla Fethiye’de yer alan Kelebekler Vadisi eşsiz manzarası ve doğasıyla yerli ve yabancı turistlerin her yıl akınına uğrayan turistik yerlerden biridir. Maviyle yeşilin buluştuğu, doğanın kucağına kendinizi salacağınız cennetten bir yer diyebiliriz. Burada keşfedeceğiniz bir çok özellik var.

Kelebekler Vadisine Yolculuk

Kelebekler Vadisine Yolculuk

Kelebekler Vadisi, Faralya Köyü’nün en yüksek tepelerinin arasında kalmış doğal olarak oluşmuş bir alan. 1987 yılında bölge Faralya köylüleri tarafından satın alınan ve Anadolu Turizm Geliştirme Kooperatifi tarafından burası yıllarca korunmuş. 1995 yılında ise 1. derece doğal sit alanı olarak kabul edilmiş. Vadi ve çevresi imara kapalı. Bu yüzden doğallığını günümüze kadar korumayı başarmış. 350 metre sarp kayalık duvarlarla çevrili olan vadide 80’den fazla kelebek türü yetişiyor bu yüzden adı Kelebekler Vadisi olarak biliniyor. Burayı güzelleştiren özelliklerden biri de 50 metre yükseklikten dökülen şelale… Şelale vadinin ortasından geçen dereye kadar ulaşabiliyor. Kayalıklar arasında adeta mavi bir çarşaf gibi duran deniz ve yeşilliğiyle huzurun dinginliğini hissedeceksiniz. Deniz temiz ve berrak. Plaj ise kayalıklardan oluşuyor. Bu yüzden denize girip, çıkarken dikkat etmenizde fayda var. Vadide koy turlarına katılabilirsiniz. Bu turlarda Hillside Akvaryum, Samanlık, Şövalye Adası, Dalyan, Kızılada, Çalış Plajını görebilir ve yüzme molaları verebilirsiniz. Vadide trekking, yürüyüş, yamaç tırmanışı yapabilirsiniz. Bir çok doğa sporunu deneyimleyeceğiniz eşsiz bir yer. Kelebekler Vadisi’nin iç kısmında rengarenk, değişik cinste kelebekleri görmeniz mümkün… Buraya geldiğinizde mutlaka fotoğraf çekmelisiniz. Fakat gürültü yapmamanız gerekiyor bunun nedeni ise kelebeklerin davranış bozukluğuna neden olması çünkü yüksek bir gürültüde size saldırabilirler.

Kelebekler Vadisi’nde dilerseniz çadır kampı yapabilirsiniz. Burada kamp işletmesi yer alıyor. Kamp alanında çadırda veya bungalov evlerde kalabilirsiniz. Çadırlar boyut olarak büyük oldukları için gerekli konforu sağlayabilirsiniz. Fakat vadideki zemin taşlık olduğunu da belirtelim. Kamp bölgesinde su, elektrik, tuvalet ve duş için yerler bulunuyor. Aynı zamanda yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz 500 kişilik açık büfe kahvaltı imkanıda bulunuyor. Aynı zamanda akşam yemeğinizi yiyebileceğiniz bir de restoran mevcut. Dilerseniz mangal veya piknik de yapabilirsiniz. Akşam yemeğinizi yedikten sonra kırmızı şarabınızı yudumlayarak vadi üzerinden güneşin batışını izlemenin keyfini yaşayabilirsiniz.