Türkiye’nin en popüler kayak merkezlerinden olan ve kış aylarında soğuk havanın bir an bile eksik olmadığı Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum’a 5 kilometre uzaklıktadır. Oldukça sert bir kış sezonu geçiren Erzurum, bu özelliğine rağmen yıl boyunca tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra özellikle kış turizmi ile yoğun ilgi görür.

Ülkemizin en popüler kayak merkezlerinden olan Palandöken, 3125 metre yüksekliğinde tektonik dağ grubuna giren bölgedir. Bilhassa kuzey yamacında biriken kar miktarı ile yüksek bir kış tatili keyfine şahit olabileceğiniz kayak merkezi, bembeyaz örtüsünün uzun bir dönem sürmesi ile yerli ve yabancı gezginler tarafından yüksek oranlarda rağbet görmeyi başarır.

Kış Aylarının Vazgeçilmez Keyfi

Kış Aylarının Vazgeçilmez Keyfi

Her seviyeye uygun çeşitli pistlere sahip olan bölge, kasım ayının sonundan mayıs ayının başına kadar Türkiye’nin en uzun süre karlar altında kalan merkezlerin başında gelir. Özellikle ocak ve şubat aylarında iklimin sert geçmesi ile pek çok kış turizmine de kapılarını açar.

Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli 4 adet yol pistinin bulunduğu bölge 8’i kolay, 9’u orta ve 5’ü ileri olmak üzere toplamda 22 kapsamlı piste sahiptir. Bu özelliği ile beraber kontenjan sorunu yaşamadan kış aylarında binlerce kişiye aynı anda muhteşem bir kayak keyfi sunabilir.

Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatlarının düzenlendiği Palandöken aynı zamanda 28 kilometreden oluşan olimpik piste de sahiptir. Paintball, ATV yarışı gibi çeşitli kış akviteleri içinde uygun bir sisteme elverişli olan bölge aynı zamanda termal kaynakları ile de zenginlik kazanır.

Palandöken Kayak Merkezi, binlerce turisti ağırlamasının karşılığını büyük bir yaşam alanı haline dönüşmesi ile beraber kusursuzca verir. Etrafında çeşitli kahvaltıcıların ve restoranların bulunduğu merkez aynı zamanda yüksek kapasiteli oteli ile de konaklama sorunu ile karşılaşmanın önüne geçer. Otel dışında doğa ile iç içe konaklamak isteyenler için ise etrafında çeşitli kamp alanları vardır. Şehrin soğuğunu göz önüne almak gerektiğinde bu alanları bahar aylarında tercih etmeniz sizi memnun edebilir.

İhtiyacınız olan kayak malzemelerini etrafındaki dükkanlardan rahatlıkla bulabileceğiniz Palandöken Kayak Merkezi, tam anlamıyla bir kış tatili geçirmek isteyenler için en doğru adreslerden biridir.