Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden olan Bursa, Marmara Bölgesinin en güzel coğrafyalarından birine sahiptir. Tarihte Osmanlı Devletinin ilk başkenti olan şehir, o dönemden günümüze kadar devamlı olarak gelişmiş özellikler sergiledi. Bugün geniş bir açıdan bakıldığında tarihsel serüveni, kültürel değerlerinin karması, eğlenceli şehir hayatı ve doğal güzellikleri açısından ülkemizin önde gelen turizm kapılarından olan Bursa, yerli ve yabancı gezginin sıklıkla rağbet gösterdiği noktalar arasındadır.

Yılın dört mevsimi de oldukça hareketli bir şehir yapısına sahip olduğu görülen Bursa’nın, geniş ve gösterişli caddelerinin üzerinde yer alan alışveriş mekanları ve restoranları ile tam bir cazibe merkezi haline geldiği görülür. Özellikle şehrin yüzyıllar boyunca ün kazanan ipek kumaşı, Osmanlı’dan günümüze kalan hanlarında meraklıları ile buluşur. Yine asırların getirdiği önemli bir kültür taşıyıcısı olan hanların geniş avluları Bursa halkının ve kente gelen gezginlerin uğrak noktaları arasındadır.

Kış Turizminin Başkenti; Uludağ

Kış Turizminin Başkenti; Uludağ

Birçok açıdan seyahatseverlerin isteklerine karşılık veren kent, aynı zamanda sahip olduğu coğrafi özellikleri ile de doğa sporlarına yatkındır. Uludağ Kayak Merkezi ile ülkemizin vazgeçilmez bir turizm destinasyonu haline gelen Bursa, kış sezonunun açılması ile beraber milyonlara varan bir turizm kapasitesine ev sahipliği yapmaya başlar. Bölge kayak turizmine hitap etmesinin yanı sıra dört mevsim de gezilebilecek birçok güzelliğe sahiptir. Tabiatın kucağında kamp alanları ve keyifli vakit geçirebileceğiniz  tesislerinde muhteşem bir doğa turizmine de tanıklık edebilirsiniz. 1961 yılında milli park unvanı kazanan Uludağ, Fatintepe ve Kuşaklıkaya arasındaki iki tepe üzerine kuruludur. Ülkemizin en eski kayak merkezlerinden olan bölge aynı zamanda Türkiye’nin dış ülkelerden turist çeken başlıca merkezidir. Yıllar boyunca varlığını devam ettirmesi ile beraber günümüzün en popüler yaşam merkezi haline gelmeyi başaran Uludağ Kayak Merkezi, 2543 metre rakıma sahiptir. 40 kilometrelik geniş bir alan boyunca uzanan kayak merkezi aynı zamanda ülkemizin doğa sporu merkezidir.

Endemik bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Uludağ Kayak Merkezi, aynı zamanda birçok buzul gölü ile de merak uyandırır. Yüksek oranlarda bir turizm kapasitesine sahip olmasından dolayı bölge, binlerce kişiyi ağırlayacak ve zorluk derecelerine göre değişen pek çok parkura, teleferik ve telesiyej sistemine de sahiptir. Aynı zamanda kayak merkezinin etrafında bütçeleri değişkenlik gösteren onlarca otel, villa ve pansiyonda bulunur.