Marmara Bölgesinin gelişmiş şehirlerinden olan Kocaeli hem yaz, hem de kış turizmi ile ülkemizin önemli kentleri arasındadır. Osmanlı uygarlığının yoğun bir şekilde üzerinde durduğu ve mimari açıdan geliştirdiği kentlerden olan Kocaeli, gezilecek ve görülecek yerler bakımından geniş bir yelpazeye kucak açıyor.

Şehir, kalabalık ve trafiğin yoğun olduğu bir atmosfer yansıtsa da, belli başlı yerlere serpilen ve geçmişi aydınlatan yapıların gizemi ile size seslenir. Sultan Abdülaziz Döneminde inşa edilen ve çeşitli padişahlara hizmet eden Kasr-ı Humayun Sarayı, barok stilini Anadolu’ya taşıyan önemli bir mimaridir. Dünyanın önde gelen liderlerini ağırlayan yapı, günümüzde hala ilk döneme ait tasvirlerini özenle korur. Seyahatini nostaljik bir yolculuğa ayırmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken eser, Türkiye’de örneğine çok sık rastlanmayan neo-klasik üslubun örneğidir.

Kışın Güneşi Kartepe'de

Kışın Güneşi Kartepe’de

Ülkemizin Turizm Trendi

Şüphesiz ki şehrin kış aylarında en hareketli noktası Kartepe’dir. Türkiye’nin en ünlü ve kapsamlı kış tatili merkezlerinden olan Kartepe, sunduğu avantajlar ve geniş bir yaşam alanı olmasının yanı sıra, coğrafi konumu neticesinde de sıklıkla rağbet görür.

Kış aylarında yoğun kar yağışının turizme sekme vurmaması için belediye tarafından yollarında devamlı olarak tuzlama çalışmalarının yapıldığı Kartepe, gezginlerini kayak turizmi dışında yaylaları ve gölleri ile de etkileyici manzaralara sürükler.

Kartepe’ye geldiğinizde Maşukiye’nin yalın doğasında mis gibi köy kahvaltısı yapmalı, eğer akşam saatlerine kalacaksanız da alabalıklarının tadına bakmalısınız. Aynı zamanda sanayisi ile gelişen bir şehrin, sessiz ve sükunetli tabiat parklarında ve derelerinde doğa yürüyüşü yapmak, oldukça keyif vericidir.

Kocaeli’ne gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Kartepe Kayak Merkezi, telesiyej ve teleskiden oluşan dört adet zirveye sahiptir. Geniş parkurların bulunduğu bölge, kayak takımları olmayanlar içinde çeşitli teçhizatları kiralayabileceğiniz dükkanlardan oluşur. Samanlı Dağları ve Sapanca Gölü’nün muhteşem manzarası eşliğinde kayak turizmine ev sahipliği yapan Kartepe, kış aylarını oldukça hareketli geçirir.

Kuş gözlemciliği, binicilik, snowboard, yamaç paraşütü, dağ yürüyüşü ve paintball gibi çeşitli aktiviteler içinde uygun bir coğrafyaya sahip olan bölge, doğa tutkunları için ideal adrestir.

Tesisin yüksek kapasiteli oteli sayesinde Kartepe konaklama açısından misafirlerini sorunsuz bir şekilde ağırlar. Bölge aynı zamanda bahar aylarında kamp alanı içinde sıklıkla tercih edilir.