Anadolu’nun dört bir yanı, çağlar öncesine dayanan çeşitli toplulukların ve kolonilerin kurduğu küçük şehirler ile çevrilidir. Bu şehirler yıllar içinde beylik ve imparatorluk dönemini tamamlayıp, devletlerin yönetimi altına girdi. Bu uzun süreçte kültürel pek çok farklılığa uğrayan topraklar, bugün dünyanın tarihi zenginliği ile öne çıkan noktalarıdır. Oldukça eski bir coğrafyaya sahip olan Türkiye, üç tarafı denizler ile çevrili muazzam manzaraları kadar, çıkışı yüzyıllar öncesine uzanan tarihi ve kültürel pek çok değere de ev sahipliği yapar. Doğu ve batı medeniyetlerinin dünya üzerindeki en önemli buluşma noktalarından olan kent, aynı zamanda çeşitli uygarlıkların ananeleri etrafında hoş bir atmosfer yansıtır.

İlçelerinin bir kısmı çeşitli coğrafi bölgelerde bulunan Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesindedir. Yüzyıllar boyunca farklı kültürlere kapısını açan kent, bugün Anadolu’nun kozmopolit yerleşimleri arasında gösterilir. İklim farklılığını yoğun bir şekilde yaşayan bölge, yazları oldukça sıcak ve kuru geçirir. Bu nedenle daha çok bahar aylarında turizm için elverişli olan kent, coğrafi güzellikleri ve doğal oluşumları ile beraber Türkiye’nin turizmine yön verir.

Kommagene Krallığı Nemrut Dağının Varoluşu

Kommagene Krallığı Nemrut Dağının Varoluşu

Güneşin doğuşunu ve batışını en görkemli şekilde izleyebileceğiniz şehir, Antik Çağda Orta Anadolu’nun güneyindeki Ermeni Helenistik krallıklarının en büyüğüdür. Muhteşem yapılar topluluğu olan Adıyaman, Kommagene’nin doğuşuna tanıklık eden yegane merkezdir.

Ülkemizin zengin topraklarından olan Adıyaman, bugün hala pek çok topluluğun yerleşik düzene geçişini ve şehir hayatına adapte oluşunu sergileyen zenginlikler ile çevrilidir. Aynı zamanda çeşitli kültürlerin yalnızca mimari anlamda değil, gastronomi anlamında da taşıyıcısıdır. Baharatı sofradan eksik etmeyen şehir; et, buğday ve bakliyatın temelini taşıyan lezzetleri ile de misafirlerinin damaklarını şenlendirir.

İnsanlık tarihinin en eski yerleşimlerinden olan Adıyaman, milattan önce 40.000 yılına kadar uzanan tarihsel serüveni içinde değişen özelliklerinin bütünü ile bugün UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer bulur.

Yüksekliği 2150 metre olan ve yamaçlarındaki ant mezarlar ile tanınan Nemrut Dağı, Kahta ilçesindedir. Yüzyıllar boyunca şehrin en gözde turizm trendi olmayı başaran bölge; Kommagene Kralı I. Antiochos’un elinden çıkan heybetli devasa heykeller, dönemin inanış anlayışını ve heykel sanatında ileri görüşlülüğünü niteler. Muazzam görüntüler eşliğinde oldukça keyifli bir turizm rotası olan Adıyaman, ülkemizde görmekten haz duyacağınız turizm destinasyonları arasında ilk sıralarda gelir.