Antalya Kumluca‘nın en bakir ve sessiz, eşsiz doğa güzelliğine sahip koylarındandır. Antalya üzerinden özel aracınızla buraya iki saatte gelebiliyorsunuz. Gezgincilerin popüler uğrak yerlerindendir. Asfalt yol üzirenden gittikten sonra toprak yola sapıyorsunuz ve buradan 20 dakikalık bir yürüyüş sonucunda koya gelebiliyorsunuz. Korsan Koyu, Çoban Limanı olarak da bilinmektedir. Koy, Adrasan Çavuş Burnu üzerinde bulunmaktadır.

Korsan Koyuna Yolculuk

Korsan Koyuna Yolculuk

Asırlar öncesinde kurulan Melanippe Antik Kenti’nin kalıntılarına burada rastlayabilirsiniz. Küçük ancak denizi temiz, atmosferiyle büyüleceğiniz bir koy. Antik dönemde koy korsan kralı Zeniketes’in eline geçtiği için bu adı almış. Koy, Gelidonya Burnu’nun batısında yer alıyor. 25 metre bir genişliğe sahip olup iki kaya arasında bir liman olduğu için ticaret gemilerinin korsanlar tarafından ele geçirilmesiyle ünlü bir bölge…

Korsan Koyu’nda konaklayabileceğiniz bir tesis bulunmuyor ancak arkadaşlarınızla birlikte çadır kampı kurabilirsiniz. Doğayla içi içe, cennetin dibinde huzuru ve mutluluğu, dinginliği yaşayabilirsiniz. Akşamları ateş yakıp, mangal yaparak yemeğinizi yiyebilir ardından kırmızı şarabınızı yudumlayarak güneşin batışını izlebilirsini. Gitar çalıp, dans edebilirsiniz.

Koyda yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz mekanda yok sadece girişte bir tostçu bulunuyor. O yüzden buraya gelirken her anlamda tedarikli gelmeniz gerekiyor. Bu yüzden burası karavan ve çadır kampı için ideal bir yer. Şayet Kumluca’da konaklıyorsanız özel tekne kiralayarak buraya gelip bir gün kalabilirsiniz. Burada tuvalet olayı biraz sıkıntı. Buradaki tek tuvalet 1 kilometre mesafede bulunan Papaz Koyu’nda bulunuyor. Bu yüzden buraya günü birlik gelmeniz çok daha uygun olacaktır. Şayet Adrasan’da konaklıyorsanız buradan özel teknelerle buraya gelebilirsiniz.

Korsan Koyu’nun bir sahili yok. Dalış yapmayı sevenler için güzel bir seçenek. Teknede yüzme bilmeyenler için deniz makarnası, can yeleği gibi alternatiflerde bulunuyor. Koyun ortalarına doğru yüzdüğünüzde derinlik 40 metreyi bulunyor. Denizin rengi ise lacivert. Yüzmeyi ve dalmayı sevenler için güzel bir tercih olacaktır.

Kamp ya da karavan tatili için Korsan Koyu’nu tercih edebilirsiniz. Burada doğa yürüyüşleri, trekking yapabilirsiniz. Burada bir kaç gün geçirdikten sonra Adrasan’a dönüp buradaki restoranlarda yemek yiyebilir, geceleri eğlenmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Adrasan’daki çarşıda sevdikleriniz için magnet, takı..vb ürünler satın alabilirsiniz.