Patara, Xanthos Vadisi’nin güneybatı yönünde bulunuyor. Ovagelemiş Köyü sınırlarında yer alan Patara eşsiz doğası ve masmavi deniziyle ülkemizin en uzun plajına sahip bir yer. Dünyanın en güzel yerlerinden biri olduğu içinde korunma altına alınmış, buraya konaklama tesislerinin yapılması yasaklanmış. Patara için demokrasinin beşiği diyebiliriz.

Patara aynı zamanda Letoon’un yeri olup ikiz çocukları Apollon ve Artemis’in doğduğu yerdir. Efsanevi Olimpos Dağı’na ev sahipliği yapan ve eşsiz bir doğa güzelliğine sahip olan mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Antik çağın en önemli ticaret merkezlerinden biri olduğu içinde o dönemin en zengin yerlerinden biriydi.

Kumdan Kent Patara

Kumdan Kent Patara

Patara, Likya’nın önemli ve eski şehirlerinden… 1988 yılında burada kazı çalışmaları yapılmış ve Patara Antik Kenti bulunmuş. Diğer bir özelliği ise Caretta-Carettaların asırlar boyunca yumurtalarını buraya bırakıyor olması…

İ.Ö. 13. yüzyılda Hitit yazıtlarında şehrin adı Patar oarak geçer. Tepecik’de bulunan seramiklere göre Orta Tunç Çağı özelliklerini barındırıyor. Alanın doğu yönünde bulunan kalıntılara göre ise Demir Çağı öncesine ait taş baltalar bulunmuş. Bölge İ.Ö.3. yüzyılda Ptolemaios egemenliğine girmiş ve Likya’nın öncü kenti olmuş. İ.Ö. 2. yüzyılın başlarında ise Likya, Seleukos Krallığı’nın eline geçmiş. Böylece Patara, Roma’ya karşı özerk bir şehir olur. Rhodos’a karşıda bağımsızlığını ilan eder. Böylece Likya’nın başkenti olur. Patara’da Helenistik dönemde yapılan tiyatro, meclis binası gibi tarihi yapılar bulunuyor. Şehir daha sonra Roma egemenliğine geçiyor. Roma Valilik işleri bir merkez oluyor. Doğuda yer alan şehirlerle bağlantının olduğu deniz üssü olarak da kullanılıyor.
Patara, tarihi, kültürel ve eşsiz doğa güzelliğinin bütünleştiği önemli turistik bir bölgedir. Plajı, devasa kumlardan oluşmuş. Burada kendinizi çöldeymiş gibi hissedebilirsiniz. Burada hem kültürünüzü geliştirirken, diğer yandan da plajda güneşlenmenin ve denizinde yüzmenin keyfini yaşayacaksınız.

Patara’nın diğer bir özelliği ise Anadolu’dan Roma’ya gelen tahılların depolandığı, saklandığı bir limanmış. Bizans döneminde de önemini korumuş. Hristiyanların ise önemli inanç merkezi olmuş. Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholaos, Patara’da dünyaya gelmiştir. Noel Baba, Roma’ya gitmek için Patara’dan gemiye binmiştir.

Patara Ulaşım
Buraya Kaş veya Kalkan üzerindeki dolmuşlara binerek gelebilirsiniz.