Olimpos, eşsiz bir manzaraya sahip olan mitolojik bir bölge günümüzde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bir yer. Burada hem eğlenecek hem de doğayla iç içe olmanın huzurunu yaşayacaksınız.
Antalya Kaş’da bulunan Olimpos Phalselis’den sonra en önemli liman kentidir. Adını 16 kilometre kuzeyde bulunan Torosların batı uzantısından biri olup, 2375 metre yüksekliğe sahip olan Tahtalı Dağı’ndan alır. Kent İ. Ö.167-168 yılları arasında kurulduğu tahmin edilmektedir. O dönemlerde Likya Birliği sikkelerinde buranın adı belirtilmiştir. Günümüzde Helenistik, Bizans ve Roma dönemlerine ait kalıntılar bulunmaktadır.

Likya’nın Demokratik Kenti OlimposOlympos, Yunanca “Ulu Dağ” anlamına gelmektedir. Dünyada Olympos adında yirmiden fazla dağ vardır. Bu dağlardan en ünlüsü ise Yunanistan’ın kuzeydoğusunda bulunan eski Yunan tanrılarının evi olan Thessalian Tepesi’dir.

Helenistik dönemde kurulan şehir M.Ö. 100 yılında Lykia birliğinin üç oy hakkına sahip olan altı kentinden biridir. M.Ö. 78 yılında Roma komutanı Servilius Isauricus Olympos’u korsanlardan kurtarmıştır. Daha sonra burayı Roma topraklarına katmıştır. Ortaçağda ise M.S.5. yüzyılda kent Hıristiyanlaşmış ve ilk piskoposlar buraya gelmiştir. M.S.5 yüzyıl ile 7. Yüzyıl arası 12 adet Bizans kilisesi bulunuyormuş ve Hıristiyanlığın önemli bir kentiymiş. 14. Yüzyılda ise Venedik, Ceneviz ve Rodos şövalyeleri burada yaşamıştır.

Akdeniz bölgesinin en popüler yeridir. Doğal güzellikleri, huzur verici atmosferiyle sizleri gördüğünüz andan itibaren büyüleyin bir antik bir kent. Şehir ilk temelini M.Ö. 300 yılında atmıştır.
Antalya’ya 100 kilometre uzaklıktadır. Beydağları-Olimpos Sahil Milli Parkı sınırları içinde bulunmaktadır.
Burada bungalov evlerde kalabilirsiniz. Dilerseniz kamping alanlarda çadırda kalabilir veya tesislerde konaklayabilirsiniz.

Olimpos denince akla Caretta Caretta kaplumbağaları, ağaç evler, Likya Yolu, Roma döneminden kalma tiyatro, Hellenistik dönem poligonal şehir duvarı, ErkenBizansdönemi bazilikası, büyük hamam kalıntıları gelir. Olimpos antik kentini yaz dönemlerinde 08:30-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kışın ise 08:30-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Olimpos’da hem denizde yüzmenin ve plajda güneşlenmenin keyfini çıkarırken, tarihi ve kültürel özellikleriyle de bilgilenmenin farklılığını yaşayacaksınız. Burası her yönüyle sizleri büyüleyecek, hayran kalarak, memnuniyetle ayrılacağınız, unutulmaz bir tatil geçireceğiniz bir yer. Yolunuz Kaş’a düşerse eğer mutlaka Olimpos’u görmeden dönmeyin.