Havaların ısınmasıyla birlikte tatil planları da başlamış oldu. Şayet yakın yerlerde tatil yapmak istiyorsanız eğer Yalova’yı tercih edebilirsiniz. Yalova ‘1995 yılında il olmuş ve geçmişi M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzanıyor. Bölge termal sularıyla, eşsiz yeşil doğasıyla ve deniziyle ünlü. Yerli ve bancı turistlerin büyük ilgisini her daim çeken Yalova Atatürk içinde önemli ve özel bir yerdi. “Yalova benim kentimdir.” sözüyle bunu dile getirmiştir.

Marmara'nın Cenneti

Marmara’nın Cenneti

Yalova’ya deniz tatili için gelmişken diğer yandan kaplıcalarına girerek var olan rahatsızlıklarınıza da çare bulabilirsiniz. O yüzden buraya gelmişken şifalı sulara kendinizi bırakmayı unutmayın.

Yalova’da gezip, görebileceğiniz birbirinden güzel doğal ve taihi güzelliklerin olduğu yerler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Delmece, Yürüyen Köşk, Açık Hava Müzesi, Dipsiz Göl, Elmalı Kalesi, Kara Kilise gibi önemli yerleri ziyaret etmeyi unutmayın. Burada yeşilin her tonunu görmeniz mümkün. Samanlı Dağları’yla çevrili olan Yalova’da gezmek için birçok alternatifiniz bulunuyor. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte doğayla iç içe çadır kampı kurabilir. Yürüyüş, trekking yapabilir, piknik ve mangal keyfinin tadını çıkarabilirsiniz. Sabahın erken saatinde eşsiz köy kahvaltısı eşliğinde güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz.

Mutlaka Taş Köprü’yü görmeli ve buradan manzarayı izlemenin keyfini yaşayabilir, birçok fotoğraf çekebilirsiniz. Köprünün kim tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Yapılan araştırmalar sonucunda köprünün 400 yıllık bir mazisi olduğu tahmin ediliyor. Kılıç Deresi üzerinde tüm ihtişamlığıyla duran Taş Köprü adeta yıllara meydan okuyor.

Yürüyen Köşk ise 1929 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün burada kalması için yaptırılmıştır. Yanında bulunan ağacın kesilmemesi için bir ray sistemiyle kaydırılmış ve alandan uzaklaştırılmıştır. Bu nedenli köşk yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir yapıdır. Dış görünüşü ve mimarisiyle dikkat çeken tarihi yapılarındandır.

Samanlı Vadisi’nde bulunan termale mutlaka gidin ve buranın şifalı sularından faydalanmanın huzurunu yaşayın.
Yalova’ya gelmişken buranın en popüler plajlarında kalabilirsiniz. Çınarcık Plajı, Armutlu Plajı, Altınova ve Çiftlikköy Plajları’nda yüzmenin ve güneşlenmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Yalova’da ekonomik olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz pansiyonda , otelde veya ev kiralayarak yazın büyük bir bölümünü burada geçirebilirsiniz.