7500 yıllık geçmişi ile beraber İçinde kocaman bir tarihi barındıran Amasya, Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında rol oynayan pek çok topluluğun, beyliğin ve imparatorluğun izlerini taşıyor. Orta Karadeniz Bölgesinde muazzam bir coğrafyada yer alan şehir, coğrafi konumunun sınırlarından dolayı hem İç Anadolu, hem de Karadeniz kentleri ile sıcak bir ilişki halindedir. Bu özelliği şehir hayatına ve toplumsal ananelerine de fazlasıyla yansıyan kent, aynı zamanda varlığının ilk yıllarından beri örnek bir Anadolu şehrini teşkil eder.

Ufak bir yüz ölçümüne sahip olmasından dolayı iki veya üç günde kentin tüm tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini gezebilir, aynı zamanda nefis gastronomisinin tadına da bakabilirsiniz.

Adeta Osmanlı döneminin bir silüeti olan şehir; mimari özelliğinde, kültürel değerlerinde ve mutfağında bunu fazlasıyla belli eder. İmparatorluk döneminde şehzadelerin tam anlamıyla padişahlığa yakışır olması amacıyla eğitim için gönderildikleri Amasya, tarihte bir sancak beyliğidir. Bu durumun getirdiği gösterişi bugün şehrin müzelerinde ve geleneğini hala koruyan konaklarında aşikar bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Masalımsı Yalıboyu Evleri

Masalımsı Yalıboyu Evleri

Çeşitli medeniyetlerin tarihisel izlerini sürebileceğiniz Amasya, kültürel turizme hitap ettiği kadar inanç turizmi konusunda da varlığı gösterir. Şehir merkezinde birçok önemli din insanının kabrinin veya bir takım izinin bulunduğu camiler ve türbeler İslam alemi için önemli bir yer tutar.

Gelelim Amasya’yı Amasya yapan şehrin büyüsüne… Kentin tam ortasından geçen Yeşilırmak suları ile şahane bir atmosfere sahip olan il, geçmişten beri her uygarlık tarafından özenle işlenip günümüze ulaştı. Tarihi sur duvarları üzerinde biri diğerinin manzarasına engel olmayacak şekilde inşa edilen Yalıboyu evleri, yılın dört mevsimi boyunca da adeta kartpostallık bir görüntü verir. Ahşap ve kerpiçin karışımından meydana gelen yapılar, Osmanlı döneminin devamı niteliğindedir. Şehrin karakteristik kimliği ile birebir örtüşen mimariler, sizi masal gibi bir serüvenin içine çeker. Yaz ve kış muazzam manzaraları ile bize en güzel halini gösteren Yalıboyu Evleri, Yeşilırmak suları ve üzerindeki Alçak Köprü harika bir bütünsellik içinde misafirlerini karşılar. Kentin kalbi sayılan bu merkez, aynı zamanda yıl boyunca Amasya’nın en hareketli noktasıdır. Mesken dışında günümüzde restoran, kafe, müze, sergi salonu, kütüphane olarak da hizmete açık olan Yalıboyu evlerinin manzarasına karşı şarabınızı yudumlamadan ve yöresel lezzetlerin tadına bakmadan kentten ayrılmayın.