İstanbul’a yakın bir mesafede Kocaeli’nin Yuvacık bölgesinde olan Menekşe Yaylası eşsiz doğası ve bol oksijenli havasıyla dikkat çeken yerlerden biri… Özellikle haftasonlarınızı değerlendirmek adına burayı tercih edebilirsiniz. Yeşilin hakim olduğu yerde konumlanan yaylada şehir gürültüsünden ve stresten uzak doğayla iç içe huzur dolu birkaç gün geçirebilirsiniz.

Burada öğlenleri piknik veya mangal yapabilirsiniz. Yürüyüş, trekking, bisiklet sürmek gibi doğa sporlarını yapabilirsiniz. Sabahın erken saatinde uyanıp organik bir köy kahvaltısının ardından güneşin doğuşunu çayınızı yudumlayarak izleyebilirsiniz. Burada doğa spor kulüplerinin organizasyonunu yaptığı yürüyüşlere katılabilirsiniz.
Menekşe Yaylası İstanbul’a 135 km uzaklıkta yer alıyor. Başiskele ilçesine ise 15 km, İzmit’e de 30 km mesafede bulunuyor.

Menekşe Yaylası'nda Çadır Kampı

Menekşe Yaylası’nda Çadır Kampı

Yuvacık’ta gezip, görebileceğiniz bir çok doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutlaka fotoğraf makineninizi ya da kameranızı getirip bol bol çekim yapabilirsiniz, mükemmel görüntüler yakalayabilirsiniz.

Yaylada akşam yemeğinizin ardından güneşin batışını şarabınızı yudumlayarak seyredebilirsiniz. Burada bütçenize uygun tesislerde yer almaktadır. Ancak doğayla bütünleşmek istiyorsanız Menekşe Yaylası’nda sevdiklerinizle beraber unutulmaz bir çadır kampı tatili geçirebilirsiniz. İstanbul’a yakın olması sebebiyle bahar ve yaz aylarında oldukça kalabalık olan bölge Marmara Bölgesi’nin en güzel yerlerinden biri…

Yaylaya giderken yolda biraz dikkatli olmanız gerekiyor çünkü yol üzerinde büyük odunlar bulunabiliyor. Yollar dar, uçurumlu ve engebeli o yüzden aracınızı çok dikkatli kullanmanız gerekiyor.
Menekşe Yaylası’na iki yoldan gelebilirsiniz. Yuvacık üzerinden Aytepe’ye oradan da Menekşe Yaylası tabelasını takip ederek buraya gelebilirsiniz. İkincisi ise Kocaeli Gölcük Nuzhetiye üzerinden yine Menekşe Yaylası tabelalarını izleyebilirsiniz. İlk yol Aytepe’nin ardından toprak yola gidiyor bu bölgede yavaş gitmenizde fayda var. İkinci yol ise daha düzgün ve tehlikesiz diyebiliriz.

Nüzhetiye’nin ardından toprak yola giriyorsunuz ve yaylaya rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Çadır kampı alanında temiz su, restoran, WC, market, kafeterya bulunuyor.
Yürüyüş yapmak istediğiniz parkurlar ise Aytepe üzerinden başlıyor. Buraya gelmeden önce Soğukpınar’a iniyorsunuz daha sonra dik bir orman içinden patikayı aşıyorsunuz Papaz Çayırı’na daha sonra da Menekşe Yaylasına gelebiliyorsunuz. Dilerseniz Soğukpınar Papaz Çayırı ve Menekşe Yaylası’nda su bulunuyor. Soğukpınar ile Kayalıklar arasında bulunan orman içi patika sizi fazlasıyla yorabilir. Burası yeni başlayanlar için orta ve deneyimli yürüyüşçüler için ise kolay seviyede bir parkur diyebiliriz.