İç Anadolu Bölgesinin turizm trendi olan Tuz Gölü, ülkemizin ve dünyanın eşsiz güzellikleri arasındadır. Ankara’ya 149 kilometre uzaklıkta olan bölge Konya, Aksaray ve Ankara üçlemesinin arasındadır. Van Gölünden sonra büyüklük açısından Türkiye’nin ikincisi olan bölge, tektonik bir yapıya sahiptir. Ülkemizin tuz ihtiyacının % 40’ını karşılaması ile de önemli bir yere sahiptir.

Tam anlamıyla bir doğa harikası olan Tuz Gölü, kapalı havza konumundadır. Özellikle bunun getirisi ile de pek çok su kuşunun beslenmesinde yardımcı olur. Flamingo, kılıçgaga, angıt, yağmurcunlar, turnalar, yaban kazları ve yaban ördekleri gölde büyük topluluklar halinde yaşar.

Her mevsim ayrı bir role bürünen göl, kışın buz gibi havaya rağmen donmaz. Aynı zamanda bahar aylarında ise adaların etrafında farklı kuş türleri de bölgeye göç etmeye başlar.

Muhteşem Manzarası ile Tuz Gölü

Muhteşem Manzarası ile Tuz Gölü

Kendine özgü jeolojik yapısı ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Tuz Gölü, bugün ülkemizin turizm destinasyonları arasında ilginç görünümü ile ilk sıralarda gelen bölgedir. Toplam uzunluğu 90 kilometreyi bulan Koçhisar Tuz Gölünün genişliği ise 25 kilometredir. Kıyıdan iç kesimlere doğru gidildiğinde derinlik açısında değişkenlik göstermeyen göl, genellikle ayak bileği hizasında seyreder. Muhteşem manzaralar eşliğinde oldukça keyifli bir seyahat zevki yaşatan bölge, yıl boyunca renkli görüntülere sahne olur. Dünya üzerinde benzerine oldukça az rastlanması sebebi ile de yıl boyunca yerli ve yabancı turistin uğrak adresidir.

Özellikle dünya çapında ün salan fotoğrafçılar tarafından sık sık ana mekan olarak tercih edilen Tuz Gölü, hayranlık uyandıracak büyüsü ile akşamüstü fotoğraflarında pek çok ödüle layık görüldü. Kendinizi mineralli tuzların üzerine bıraktığınızda ilk olarak batma yaşasanız da sonrasında rahatlığına ulaşacaksınız. Günümüze kadar birçok efsaneye konu olması ile beraber mistik olayları da beraberinde taşıyan bölge, Anadolu’nun mitolojik tavrını da üzerinden eksik etmez.

Belli zaman aralıklarında “Dunaliella Salina” adındaki su yosununun bıraktığı renk ile pembe bir görünüme kavuşan göl, bu haliyle de fazlasıyla ilgi görüyor. Ülkemizin benzersiz doğal nimetlerinden ve muhteşem manzaralarından olan Tuz Gölünün çevresi turizm potansiyelinin katlanmaya başladığı dönemlerden itibaren pek çok işletme ile canlılık kazandı.