İstanbul’a en yakın ikinci adadır. Kınalıada’dan sonra gelmektedir. Burgazada’yı Heybeliada ve Büyükada takip ediyor.

İstanbul’un Ege’li adası olarak da anılıyor. Prens Adaları’na geldiğinizde kendinizi Ege ya da Akdeniz Bölgesin’deymiş gibi hissedebilirsiniz. Yoğun iş temposunun, trafiğin, gürültünün yarattığı stresten kurtulmak için Burgazada, sakin bir kaçış rotası diyebiliriz. Böylece şehirden tam anlamıyla uzaklaşmadan doğayla iç içe, huzurlu birkaç gün geçirebilirsiniz. Burgazada, diğer adalara göre çok daha sakin ve şirin bir yer diyebiliriz. Köşkler, birbiri ardına dizilmiş cumbalı, begonvillerin duvarlarını sardığı evler insanı dinginleştiriyor.

Mutluluğu Burgazada'da Yaşayın

Mutluluğu Burgazada’da Yaşayın

Karnınız acıktığında iskeleye yakın olan balık restoranlarına giderek lezzetli menülerin tadına bakabilirsiniz. Buradan ülkemizin değerli yazarlarından Saik Faik Abasıyanık Müzesi’ni gezebilirsiniz. Müzeyi Pazartesi ve Salı günleri hariç diğer günlerde ziyaret edebilirsiniz. Ardından Madam Martha Koyu’na giderek plajda güneşlenip, denizinde yüzmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Şayet kış sezonunda gelirseniz eğer, çayınızı ya da biranızı yudumlayıp güneşin batışını buradan izleyebilirsiniz.

Adanın tarihi binalarından olan Hristos Manastırı’nı görmeden dönmeyin. Tabi buraları gezerken bisiklet kiralayabilir bütün adayı turlayabilirsiniz. Burayı ziyaret ettikten sonra Burgazada Cem Evini ziyaret edebilir bahçesinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Burgazada’nın en dikkat çeken ve ilgi gören yerlerinden biri hiç kuşkusuz eşsiz doğası ve manzarasıyla Kalpazankaya… Burada yüzmenin ve dinlenmenin mutluluğunu yaşayacak ve zamanın geçmesini hiç istemeyeceksiniz.

Burgazada’yı diğer adalara göre farklı kılan daha doğal ve kültürel bir atmosfere sahip olması. Burada konaklayabileceğiniz otel ve pansiyon bulunmaktadır. Burgazada’da kamp yapmak ise yasak. Çünkü geçtiğimiz yıllarda Madam Martha Koyu’nda kamp yapanlar etrafı çöp içinde bıraktıkları için burada eskisi gibi kamp yapılamıyor.

Burgazada’da levrek marin, Girit ezmesi, patlıcan salatasının tadına doyamayacaksınız. Ayrıca kalamar ve rokfor peynirli kroket köfteyi yemeyi unutmayın. Üzerine tatlı olarak milföy pastasını tercih edebilirsiniz.
Yukarıda da bahsettiğim gibi şayet yaz sezonunda gelirseniz eğer Madam Martha Koyu, Çamakya Plajı, Kalpazankaya’da denize girebilir, güneşlenebilirsiniz.

Burgazada Ulaşım

Buraya gelmek için Kadıköy, Eminönü, Bostancı ve Beşiktaş’tan kalkan vapur ve motorlara binebilirsiniz. Buradan yolculuğunuz yaklaşık olarak 2-2,5 saat sürecektir.